لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۰۲

احمدی نژاد بار دیگر خواهان خروج نیروهای آمریکا از افغانستان شد


رییس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در کابل با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان به گفت و گو نشست و بار دیگر به شدت از ماموریت آمریکا برای برقراری ثبات در آن کشور انتقاد کرد.

محمود احمدی نژاد در جریان دیداری یک روزه از کابل، که برای مدتی کوتاه با سفر رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا مصادف شد، بار دیگر خواهان خروج سربازان آمریکایی از افغانستان شد و گفت آنها موجب برقراری صلح نخواهند شد.

پیشتر در اوائل هفته، گیتس ایران را به «دوپهلو بازی» متهم کرد و گفت تهران در حالی که خود را حامی دولت افغانستان نشان می دهد، کوشش های آمریکا را برای بهبود کارآیی دولت و ثبات کشور تضعیف می کند.

گیتس گفت واشنگتن می خواهد افغانستان مناسباتی خوب با همسایگانش داشته باشد، اما این کشورها هنگام برخورد با افغانستان باید «رو راست» باشند.

احمدی نژاد روز چهارشنبه به این نظر پاسخ داد و واشنگتن را متهم کرد که با به وجود آوردن تروریسم در افغانستان و سپس اعلام نیاز به جنگ، «دو پهلو» بازی می کند.

کرزی از ایران به خاطر کمک به کشور او طی سال ها سپاسگزاری کرد و جمهوری اسلامی را یک «دوست واقعی» نامید. او همچنین گفت افغانستان نمی خواهد از سرزمینش برای آسیب رساندن به همسایگانش استفاده شود.

یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت کرزی و احمدی نژاد قصد دارند درباره طرح های مشترک از جمله کشیدن یک خط راه آهن که ایران را از طریق افغانستان به تاجیکستان وصل خواهد کرد، بحث کنند.

XS
SM
MD
LG