لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۳

ایران انتقال سوخت به افغانستان را ازسرگرفت


ایران انتقال سوخت به افغانستان را ازسرگرفت
ایران انتقال سوخت به افغانستان را ازسرگرفت

محمدرضا رحیمی، معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه طی دیدار با قاسم فهیم، همتای افغانی خود، وعده داد که نقل و انتقال سوخت از مرز میان ایران و افغانستان ازسر گرفته شود.

رسانه های افغانی از توافق ایران برای صدور مجوز ورود به افغانستان به تانکرهای سوختی خبر داد که حدود سه هفته است در مرز افغانستان متوقف شده اند.

این گزارش ها حاکی است محمدرضا رحیمی، معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه طی دیدار با قاسم فهیم، همتای افغانی خود، وعده داد که نقل و انتقال سوخت از مرز میان ایران و افغانستان ازسر گرفته شود.

مقامات افغانی می گویند ایران در ماه جاری میلادی، از عبور حدود ۲۰۰۰ تانکر سوخت از مرز جلوگیری کرده است. به گفته این مقامات، اقدام جمهوری اسلامی ظاهرا بر اثر نگرانی از این مسئله بوده که سوخت تانرها برای تامین نیروهای ناتو به رهبری آمریکا استفاده شود که در افغانستان با شبه نظامیان مبارزه می کنند.

کابل می گوید این سوخت تنها برای استفاده غیرنظامیانی است که به شدت به محموله های وارد شده از ایران متکی هستند تا در ماه های سرد زمستان خانه های خود را گرم کنند.

ایران با عملیات نیروهای ناتو در افغانستان مخالف است و حضور سربازان خارجی را عامل خشونت ها در همسایه شرقی خود می داند.

مقامات آمریکایی همواره دولت ایران را به پشتیبانی مالی و تسلیحاتی برای شبه نظامیانی متهم می کند که با نیروهای ناتو در افغانستان تلاش می کنند.

رسانه های ایرانی می گویند محمدرضا رحیمی به آقای فهیم گفته است که ایران خواستار مشارکت بیشتر در بازسازی افغانستان است. این گزارش ها به نقل از آقای رحیمی اعلام کردند که تهران آماده ساخت یک دانشگاه در افغانستان و ارائه کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان افغانی است.

آقای رحیمی همچنین گفت هر دو طرف درباره خروج افراد و نیروهای مظنون که مرتکب جنایت می شوند، به توافق رسیده اند.

XS
SM
MD
LG