لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۵۴

مناسبات جمهوری اسلامی ایران و افغانستان


ایالات متحده آمریکا از علاقه افغانستان به مناسباتی سازنده با همسایگانش برای مقابله با چالش های مشترک فرامرزی، مانند قاچاق مواد مخدر، حمایت می کند. اما رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دولت ایران را به «دودوزه بازی» در افغانستان متهم کرده است؛ به این معنا که از دولت افغانستان حمایت می کند، در همین حال برای طالبان کمک فراهم می آورد.

دریادار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، اخیرا به افغانستان سفر کرد و گفت ایران نفوذ منفی رو به گسترشی در آن کشور دارد. بعنوان مثال، او گفت اخیرا از ارسال یک محموله مهم اسلحه از ایران به قندهار آگاه شده است.

جف مورل سخنگوی پنتاگون نیز گفت ایرانیان «سطوح پایین اما مداومی از پشتیبانی برای جنگجویان افغان که آشکارا سعی دارند به کوششهای ما و نیروهای ما صدمه بزند، فراهم می کنند: «چنین کاری سازنده نیست و ما آشکارا امیدوار هستیم ایرانیان در مناسباتی که می خواهند با افغانستان داشته باشند، تجدید نطر کنند».

مورل گفت برای افغانستان مهم است که روابطی مثبت با ایران داشته باشد تا منطقه بتواند از صلح و امنیت برخوردار شود: «افغان ها پیوندهای تاریخی و فرهنگی دیرینه با همسایگان خود در غرب دارند و من فکر نمی کنم در این دولت کسی باشد که بخواهد چنین مناسباتی بی تاثیر باشد».

جف مورل گفت با توجه به بحثی که در اطراف برنامه اتمی مورد اختلاف ایران وجود دارد، فعالیت ایران در افغانستان به «کوشش های آن برای متقاعد ساختن جامعه بین المللی که در حقیقت می خواهد بشیوه ای مثبت به جامعه جهانی کمک کند اعتباری نمی دهد، مردم باید به آنها در مورد آنچه می گویند اعتماد داشته باشند». آقای مورل گفت: «چنین رفتاری اعتبار ایران را سست می کند».

XS
SM
MD
LG