لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مراجعه به مراکز درمان اعتیاد در ایران: از هر ۵۲ نفر، یک نفر


وبسایت «مرکز داده‌های باز ایران» در آخرین تحقیقی که انجام داده است، نشان می‌دهد که در سال ۱۴۰۰ از هر ۵۲ ایرانی یک نفر ، یا به اختیار و یا به اجبار، به مراکز درمان اعتیاد مراجعه کرده است.

تعداد کل مراجعه کنندگان در این سال بیش از یک میلیون و ششصد هزار نفر بوده که از تمام پنج سال پیش از آن بیشتر است. از این میان، حدود ۱۰۹ هزار نفر با حکم مقام قضایی به مراکز ترک اعتیاد فرستاده شده‌اند و بقیه یا شخصا یا توسط خانواده به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

بر اساس این تحقیق، با آن که میزان کشف مواد مخدر در سال ۱۴۰۰ پایین‌تر از سال ۱۳۹۹ بوده است ولی در هر دو سال رقمی بالاتر از ۱۰۰ هزار تن را نشان می‌دهد.

در فاصله سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰، ۷۵ درصد مواد کشف شده تریاک بوده و بعد از آن، مواد کانابیس (نظیر حشیش، ماری جوانا و...) با نسبت‌های ۱۱ تا ۱۶ درصدی بیشترین سهم را در مواد مخدر کشف شده داشته اند.

با محاسبه ‌میزان کشفیات نسبت به جمعیت می توان گفت که در سال ۱۴۰۰ به ازای هر ایرانی، ۱۲ گرم مواد مخدر کشف شده که ۹ گرم آن تریاک بوده است.

میزان این کشفیات البته در استان‌های جنوب شرقی ایران، یعنی خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بیشتر است و با توجه به جمعیت بین ۵۳ تا ۱۳۶ گرم به ازای هر نفر است.

XS
SM
MD
LG