لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۶

تهران از يک آژانس سازمان ملل برای دور زدن تحريم های آمريکا استفاده ميکند


تهران از يک آژانس سازمان ملل برای دور زدن تحريم های آمريکا استفاده ميکند

نحوه کار يادآور حيله های برنامه موسوم به نفت برای غذا در عراق است

* هند بزرگترين طرف معامله اعتباری با ايران است

وال استريت جرنال زيرعنوان "چگونه ايران تحريم ها را دورميزند" نظر آوی جوريش يک مقام سابق در وزارت خزانه داری آمريکا، و کارشناس ارشد در بنياد دفاع از دمکراسی ها را نقل کرده است که خود در آغاز می پرسد آيا ممکن است يک آژانس سازمان ملل متحد به تهران برای پول شوئی کمک کند؟

آوی جوريش می نويسد ظاهرا ايران از مکانيسمی مالی، که يادآورحيله ها در برنامه موسوم به نفت برای غذاست، از يک دفتر سازمان ملل متحد درتهران برای دور زدن تحريم های آمريکا استفاده ميکند. بنظر ميرسد مجددا رژيمی قانون شکن برای دسترسی به ارز، به سوء استفاده ازيک آژانس سازمان ملل متحد مشغول است.

آوی جوريش با يادآوری سابقه مناسبات ايران با اتحاديه پاياپای آسيا، موسوم به ACU ، که به سال ۱۹۷۴ بازميگردد، و نيز با اين اشاره که ACU برای گسترش تجارت و ايجاد مناسباتی نزديک تر ميان کشورهای عضو بوجود آمد، می نويسد خطر در استفاده بالقوه از ACU به عنوان ابزاری برای پول شوئی است. ايران ممکن است از اين آژانس سازمان ملل متحد به عنوان طرفی سوم برای دور زدن تحريم های آمريکا استفاده کرده باشد.

آوی جوريش از هند به عنوان بزرگترين طرف معامله با ايران در چارچوب ACU نام می برد و با اين يادآوری که وزارت خزانه داری آمريکا بی سروصدا به بانک ها و شرکت های خارجی طرف داد و ستد با ايران هشدار داده است که اگر با نهادهای مرتبط با تروريسم، يا برنامه اتمی جمهوری اسلامی سروکار داشته باشند ممکن است دسترسی به بازارهای آمريکا را از دست بدهند، می نويسد ممکن است لازم باشد دولت آمريکا برای هند و ACU روشن کند که کمک کردن به ايران برای دور زدن تحريم ها عواقبی خواهد داشت .

آوی جوريش می نويسد بايد از ACU خواسته شود جزئيات نقل و انتقالاتی را که ايران از طريق آن نهاد انجام داده است علنی کند.

آوی جوريش می نويسد همچنين زمان آن فرا رسيده است که وزارت امورخارجه آمريکا به سازمان ملل متحد شکايت کند که آن سازمان احتمالا نقل و انتقال های بانکی ايران را تسهيل ميکند. سازمان ملل متحد خود پيشتر زنگ های خطر را در مورد ايران و بخش بانکی آن به صدا درآورده و با وضع سه مجموعه تحريمی از دولت های عضوخواسته است در معاملات بانکی با ايران مراقبت و هشياری بخرج دهند.

XS
SM
MD
LG