لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

سرپرست فرمانداری رفسنجان به دلیل «بی‌احترامی به یک خبرنگار» برکنار شد


علی اکبر پورمحمدی، سرپرست فرمانداری رفسنجان
علی اکبر پورمحمدی، سرپرست فرمانداری رفسنجان

سارا دماوندان - «یک بار دیگر تکرار کنی در دهانت می‌زنم، حواست جمع باشد.» این پاسخ علی اکبر پورمحمدی، سرپرست فرمانداری رفسنجان، به یک خبرنگار محلی بود که در روزهای اخیر جنجال‌برانگیز شد و سرانجام «منجر به عزل» این مقام دولت ابراهیم رئیسی شد.

آن طور که در ویدیوهای منتشره دیده می‌شود، پس از آن که یکی از خبرنگاران از سرپرست فرمانداری رفسنجان سؤالی با موضوع انتقال آب برای یک «فرد معروف» پرسید و گفت فرماندار از انتقال آب برای این فرد حمایت می‌کند، فرماندار به وی پاسخ داد «یک بار دیگر تکرار کنی در دهانت می‌زنم، حواست جمع باشد.»

انتشار فیلم این پرسش و پاسخ در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت. برخی از کاربران در حساب‌های توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی از حکومت جمهوری اسلامی به عنوان «حکومت ارباب و رعیت» نام بردند و این رفتار و ادبیات مسئولان را امری مسبوق به سابقه عنوان کردند. واکنش‌های فراوان به این ویدیو تا آنجا پیش رفت که امروز سه شنبه سوم اسفند خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران از عزل علی اکبر پورمحمدی، فرماندار رفسنجان خبر داد.

تسنیم در خبری اعلام کرد: «در پی بی‌احترامی سرپرست فرمانداری رفسنجان به یکی از خبرنگاران، صبح امروز به دستور وزیر کشور علی اکبر پورمحمدی از سمت خود برکنار شد.»

توهین، تهدید و حتی ضرب شتم خبرنگاران توسط مسئولان جمهوری اسلامی بارها اتفاق افتاده است. چند سال پیش گاز گرفتن عیسی سحرخیز از چهره‌های مطبوعاتی و سیاسی توسط محسنی اژه‌ای، رئیس فعلی قوه قضاییه که آن زمان ریاست دادگاه ویژه روحانیت را برعهده داشت، یکی از اتفاقات جنجالی در دولت خاتمی بود.

محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در دولت احمدی نژاد، نیز در یک برنامه زنده رادیویی، خطاب به مجری برنامه که از او درباره اظهاراتش درباره روحانیت و مساجد سؤال کرد، به تندی گفت: «قبل از پاسخ به سلام شما باید بگویم شما چرا این اراجیف را مطرح می‌کنید. شما غلط می‌کنی که این‌ها را مطرح می‌کنی.»

اکبر ترکان، مشاور عالی روحانی و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد، نیز زمانی که خبرنگار رادیو، مسائل مربوط به قانون الحاق مناطق آزاد به وزارت اقتصاد را مطرح کرد به او گفته بود: «به شما چه ربطی دارد؟»

همچنین چندی پیش یکی از نمایندگان تهران در شورای عالی استان‌ها در اعتراض به انتشار صحبت‌های خود در اجلاس قبلی مبنی بر « فروش ملکی به مبلغ ۶. ۵ میلیارد تومان و عدم نیاز مالی وی به منابع مالی شورای عالی استان‌ها»، خبرنگاران حاضر در جلسه را «بیشعور» خطاب کرد و ضمن تهدید به سمت آن‌ها حمله‌ور شد!

براساس گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز در سال ۲۰۲۰، ایران در زمینه بازداشت روزنامه‌نگاران ششمین کشور جهان است.

XS
SM
MD
LG