لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

اذعان ایران به انفجار موشک ماهواره‌‌بر؛ آزمایش خطای فنی داشت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رژیم جمهوری اسلامی برای اولین بار به انفجار یک موشک ماهواره‌بر در یک پایگاه فضایی خود اذعان کرده و گفته است که خطای فنی موجب انفجار شد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، دوشنبه بیانیه ای را در این باره منتشر کرد و این بیانیه با انعکاس گسترده ای در رسانه های ایران رو‌به‌رو شد.

ربیعی گفت این انفجار هیچ تلفات جانی به همراه نداشته است و مسئولان ذیربط هیچ نشانه ای حاکی از این که خرابکاری در انفجار نقش داشته باشد، پیدا نکرده اند.

تصاویر ماهواره ای یک موشک را بر روی سکوی پرتاب ماهواره در مرکز فضایی نشان می داد که روز پنج شنبه منفجر شده بود. مرکز فضایی در حدود ۲۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران قرار دارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه تصویری از این سامانه را که احتمالا با یک ماهواره تجسسی آمریکایی گرفته شده بود، توئیت کرد. رئیس جمهوری آمریکا در این توئیت نوشت که ایالات متحده هیچ نقشی در این انفجار نداشته است.

برنامه موشکی جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با اعتراض بسیاری از کشورها انجام شده است.تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف، از جمله عبری، شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچنین برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از موشک تلاش کرده است.

مقام‌های ایالات متحده بارها اعلام کرده‌اند که آزمایش‌های موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان مل متحد است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG