لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

محمدعلى ابطحى به شش سال زندان محکوم شد


سایت خبری آینده به نقل از فاطمه سادات ابطحی، دختر حجت الاسلام محمدعلی ابطحی، از محکومیت این چهره شاخص اصلاح طلب به شش سال زندان تعزیری خبر داد.

پس از آن که اخبار تأیید نشده ای مبنی بر آزادی محمدعلی ابطحی معاون رئیس جمهوری پیشین ایران منتشر شد، سایت آینده به نقل از سایت فاطمه سادات ابطحى اعلام کرد، روز شنبه حکم شش سال حبس تعزیرى به پدرش ابلاغ شده است. او پس از ابلاغ حکم بار دیگر به زندان اوین منتقل شد.

با توجه به صدور حكم، قرار است وكیل محمدعلی ابطحی فردا برای تعیین قرار وثیقه و ایجاد زمینه آزادی وی، به مراجع قضایی مراجعه كند.

به گفته دختر محمدعلى ابطحى، صبح روز شنبه پنج مأمور همراه پدرش به خانه آقای ابطحی رفته و در حضور وى منزل را بازرسی کرده و سپس به دادگاه رفتند.

بر اساس این گزارش دادگاه بدوی با استناد به پنج اتهام موجود در کیفرخواست، محمدعلى ابطحى را به شش سال حبس تعزیرى محکوم کرده است.

محمدعلى ابطحى چندی پیش همراه با محمد عطریان‌ فر، از دیگر بازداشت‌ شدگان سرشناس حوادث پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، با حضور در تلویزیون جمهورى اسلامى علیه خود «اعتراف کرد».

در کیفرخواست صادر شده علیه آقاى ابطحى در دادگاهی که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، وی از جمله به «اجتماع و تبانى با هدف اقدام علیه امنیت داخلى کشور، فعالیت تبلیغاتى علیه نظام جمهورى اسلامى ایران، توهین به رئیس جمهور، اخلال در نظم عمومى از طریق شرکت در تجمع غیرقانونى مورخ بیست و پنجم خرداد و نگهدارى اسناد طبقه بندى شده» متهم شده است.

این اتهامات مستند بر مطالب منتشره در وبلاگ شخصی حجت الاسلام ابطحی، در تاریخ های ۲۱،۲۲،۲۳،۲۴ و۲۵ خرداد، شركت در راهپیمایی ۲۵ خرداد، شركت در جلسه مجمع روحانیون مبارز و همچنین مصاحبه با شبكه بى بى سى فارسی در تاریخ ۲۵ خرداد بوده است.

ساعاتی پیش در روز شنبه، وکیل مدافع محمد عطریانفر، عضو حزب کارگزاران و از متهمان حوادث پس از انتخابات اعلام کرد که دادگاه بدوى براى اتهامات موکل وى حکم صادر کرده است.

آقای عطریانفر بدون برخورداری از وکیل، هفته‌ها در زندان انفرادى به سر برد و در دادگاه‌ موسوم به «کودتاى مخملى» محاکمه کشیده شد. او نیز علیه خود و دیگر فعالان و سران اصلاح طلب سخن گفت.

به دنبال رویدادهاى خونین پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، شمار زیادى از فعالان سیاسى و رسانه‌اى و مردم عادی معترض بازداشت شده و بسیاری از آنان در دادگاه های جمعی محاکمه شدند که تاکنون شمارى از آنها از سوى دادگاه به زندان یا حتى اعدام محکوم شده‌ اند.

شماری از مراجع و علما از جمله آیت الله منتظری و آیت الله صانعی اعترافات متهمان را فاقد اعتبار و نامشروع خوانده اند.

XS
SM
MD
LG