لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

مقام وزارت بهداشت ایران: آمار روزی ۱۰۰۰ سقط جنین صحت ندارد


محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت.
محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت.

محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت آمار سقط جنین در ایران را رقمی حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار مورد در سال برآورد کرد و آمار روزی ۱۰۰۰ سقط جنین در ایران را نادرست دانست.

اظهارات او در واکنش به صحبت‌های کبری خزعلی، رئیس "شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده" مطرح شده که آمار سقط جنین در ایران در سال ۱۳۹۴ را ۲۲۰ هزار مورد خوانده و گفته است وزارت بهداشت که مسئول سلامت جامعه است، از کنار مرگ روزانه هزار کودک بی‌پناه در اثر سقط جنین به راحتی می گذرد. مشخص نیست که آیا آمار ارائه شده از سوی کبری خزعلی شامل سقط جنین های خود به خودی نیز می شود یا خیر.

"شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده" با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و وظیفه آن، "سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان، در مسایل فرهنگی و اجتماعی زنان و ایجاد هماهنگی های لازم در این امور" عنوان شده است. اعضای این شورا از جمله از مقامات دولتی، قضایی، حوزه های علمیه، بسیج و نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه ها هستند.

مقام وزارت بهداشت اما روز دوشنبه بدون نام بردن از کبری خزعلی، او را فردی بدون تخصص دانست و وی را به "سیاه نمایی" متهم کرد. محمد اسماعیل مطلق گفت: "سقط جنین فقط مطابق با قانون مصوب مجلس و مجوز پزشکی قانونی در بیمارستان انجام می‌شود و هدف از انجام آن نیز حفظ سلامتی مادر یا فرزند است."

او گفت: "افرادی که تولد یک فرد منگل را فاقد هرگونه مشکل اعلام کرده و این افراد را دارای پتانسیل تبدیل شدن به یک فرد نمونه می‌دانند، هرگونه غربالگری را مترادف با سقط جنین تلقی می‌کنند." محمد اسماعیل مطلق برنامه های جمعیتی وزارت بهداشت را با سیاست های کلی سلامت ابلاغی رهبر جمهوری اسلامی ایران منطبق دانست.

XS
SM
MD
LG