لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

نیوزویک: دو مقام آمریکایی می‌گویند ایران، هواپیمای اوکراینی را هدف قرار داد


صحنه حادثه
صحنه حادثه

نشریه نیوزویک روز پنجشنبه ۱۹ دی در گزارشی نوشت که «یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون )، یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا، و یک مقام اطلاعاتی عراقی» به این نشریه گفته اند که آنها معتقدند هواپیمای مسافربری اوکراینی که بیرون شهر تهران سقوط کرد، هدف یک موشک ضدهوایی قرار گرفته است.

به گزارش نیوزویک، این سه گفته اند که ایران با یک موشک تور-ام۱ ساخت روسیه این هواپیما را لحظاتی پس از برخاست از فرودگاه امام خمینی، زده است.

مقام پنتاگون و مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به نیوزویک گفته اند که ارزیابی پنتاگون این است که ایران به اشتباه این هواپیمای مسافربری را زده است و سیستم پدافند هوایی ایران پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه های آمریکا، همچنان فعال بوده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا از اظهار نظر در این باره به نیوزویک خودداری کرده است.

در همین حال، رویترز به نقل از سخنگوی نخست وزیر بریتانیا نیز نوشته که او در پاسخ به گزارش ها در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران گفته است که: «من در این باره گمانه زنی نمی کنم. اما گزارش هایی که تاکنون دیده ایم بسیار نگران کننده است.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی بین المللی اوکراین، از فرودگاه امام خمینی تهران به پایخت اوکراین می رفت که ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه، در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد و همه سرنشینان آن که عمدتا شهروند ایرانی بودند، کشته شدند.

پیشتر در شبکه های اجتماعی، دو عکس از آنچه ادعا شده قطعه ای از یک موشک تور-ام۱ در ایران و در نزدیکی محل سقوط هواپیما را نشان می دهد، منشتر شده بود.

همچنین ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که ظاهرا نشان می دهد هواپیمایی که ظاهرا موتور آن آتش گرفته است، پس از طی مسافتی، سقوط و سپس منفجر می شود. صدای آمریکا نمی تواند صحت این تصاویر را به طور مستقل تایید کند.

پیشتر خبرگزاری ایسنا در ایران به نقل از محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران نوشته بود اگر این هواپیما در هوا هدف قرار گرفته بود، باید در آسمان منفجر می شد، «اما این اتفاق نیفتاد چرا که نقص فنی هواپیما موجب شد هواپیما دچار آتش‌سوزی شود و پس از قطع سیستم‌های مخابراتی و کنترلی سقوط کند. شاهدان عینی نیز این موضوع را دیده و تأیید می‌کنند.»

نیوزویک می نویسد که سناریوهای دیگر این است که این هواپیما با یک پهپاد و یا یک جسم پرنده دیگر برخورد کرده است و یا دچار نقص فنی و حمله تروریستی شده است.

پیشتر در روز چهارشنبه، رویترز به نقل از یک «منبع کانادایی» گزارش کرده بود که ارزیابی اولیه نهادهای اطلاعاتی غربی این است که نشانه ای از اینکه هواپیمای اوکراینی با موشک هدف قرار گرفته، دیده نمی شود.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا روز پنجشنبه خواستار تحقیقات شفاف درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شد.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال در روز پنجشنبه، مسئولان اوکراینی برای کمک به تلاش ها برای یافتن علت سقوط هواپیما، وارد تهران شده اند.

XS
SM
MD
LG