لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

ایران باید میلیاردها دلار به قربانیان حملات یازدهم سپتامبر بپردازد


گزارشی از مکس گرینوود در روزنامه هیل

یک قاضی فدرال در آمریکا با صدور حکمی به ایران دستور داده است میلیاردها دلار غرامت به خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بپردازد.

قاضی جرج دنیلز در این حکم غیابی و تا حدود زیادی نمادین که روز سه شنبه صادر شد، به جمهوری اسلامی و نهادهای متعددی دستور داده است، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به همسر هر قربانی، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به پدر یا مادر هر قربانی، ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به فرزند هر قربانی و ۴ میلیون ۲۵۰ هزار دلار به خواهر یا برادر هر قربانی غرامت بپردازد.

دادگاه در این حکم، ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی را برای مرگ بیش از یک هزار نفر مقصر شناخته شده است.

این شکایت حقوقی ابتدا سال ۲۰۰۴ ارائه شد. اما تا سال ۲۰۱۶، وقتی کنگره با تصویب قانونی به خانواده های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ امکان شکایت از کشورها در رابطه با حملات تروریستی را داد، پیگیری نشده بود.

آن قانون موسوم به «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» ابتدا توسط پرزیدنت باراک اوباما وتو شد. استدلال اوباما این بود که این امر مبنایی خواهد شد برای شکایت های مشابه از آمریکا. کنگره وتو اوباما را در یک رای گیری مجدد باطل کرد.

حکم دادگاه بخشی از یک پرونده بزرگتر است که در آن عربستان سعودی مسئول حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر عنوان شده است. قاضی دنیلز ماه گذشته تلاش ریاض برای مختومه کردن این پرونده را ناکام گذاشت.

به احتمال قریب به یقین ایران این غرامت را نخواهد پرداخت. جمهوری اسلامی هرگز به شکایت های حقوقی واکنشی نشان نداده است و هیچ راه قابل تصوری نیست که تهران را به پرداخت آن مجبور کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG