لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

مهدی کروبی اعلام کرد از فلکه دوم صادقیه به راهپیمایان ۲۲ بهمن می‌ پیوندد


مهدی کروبی اعلام کرد از فلکه دوم صادقیه به راهپیمایان ۲۲ بهمن می‌ پیوندد

دفتر مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از چهره های شاخص اصلاح‌ طلب، در اطلاعیه ‌ای که روز چهارشنبه منتشر کرد با اعلام حضور آقای کروبی در راهیپمایی ۲۲ بهمن، از مردم دعوت کرد «آرام و محکم همچون گذشته خواست‌های قانونی و برحقشان را با سکوت مطالبه کنند».

در این اطلاعیه آمده است مهدی کروبی، در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد و از ساعت ۱۰ صبح روز ۲۲ بهمن از فلکه دوم صادقیه، به سمت میدان آزادی تهران راهپیمایی خواهد کرد.

پیشتر در نیمه بهمن مهدی کروبی با صدور بیانیه ای از مردم خواسته بود در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کنند. او همچنین گفته بود امسال «جمهوریت و اسلامیت نظام» زیر سوال رفته است.

این نامزد دهمین انتخابات ریاست جمهوری که همچنان به نتیجه آن معترض است، بار دیگر تنها راه حاکمیت برای خروج از بحران را «تمکین به خواست ملت و به رسمیت شناختن حقوق آنان» دانست.

مهدی کروبی در این بیانیه همچنین خواستار اجرای قانون اساسی، آزادی زندانیان سیاسی، فضای باز مطبوعات و برچیدن فضای امنیتی شده است.

پیش از این مهدی کروبی و میرحسین موسوی که او نیز بر موضع قبلی خود مبنی بر انجام تقلب در انتخابات پافشاری می کند، همصدا خواستار حضور مردم معترض در راهپیمایی ۲۲ بهمن شده بودند.

در چند روز گذشته خبرگزاری ها، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و چهره های طرفدار حاکمیت تدابیری را برای حاضر کردن نیروها و طرفداران خود در راهپیمایی سی و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در پیش گرفتند و از سویی به تهدید و ارعاب مردم منتقد به نظام جمهوری اسلامی و ارعاب خانواده های بازداشت شدگان پرداختند. حتی دو نفر که هر دو پیش از آغاز ناآرامی های پس از انتخابات دستگیر شده بودند، به اتهام مشارکت در «اغتشاشات» و وابستگی به «سازمان مجاهدین خلق» و «انجمن پادشاهی ایران» اعدام شدند. همزمان یک نفر دیگر نیز در دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی در روز سه شنبه به اعدام محکوم شد و هشت تن دیگر به حبس تعزیری محکوم شدند.

در یک هفته گذشته ده ها تن از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی، هنری، اقلیت های مذهبی و حتی مردم عادی بازداشت شده اند. کارشناسان دلیل چنین اقدامی را تلاش حاکمیت جمهوری اسلامی به ارعاب مردم در آستانه ۲۲ بهمن قلمداد کردند.

XS
SM
MD
LG