لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۲۸

۲۲ بهمن روزی که جهان وزن دو سوی معادله قدرت در جمهوری اسلامی را ارزیابی می کند


۲۲ بهمن روزی که جهان وزن دو سوی معادله قدرت در جمهوری اسلامی را ارزیابی می کند

کمتر از یک هفته تا روز ۲۲ بهمن جناح های سیاسی تلاش می کنند تا هوادران خود را به شرکت در این مراسم که تا پیش از این مراسمی دولتی تلقی می شد تشویق کنند.

بیش از ۱۷ حزب و تشکل اصلاح طلب تحت نام شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده اند نه تنها در این مراسم شرکت خواهند کرد بلکه نماد سبز را نیز با خود حمل می کنند تا بار دیگر بر خواسته های خود تاکید کنند.

مراسم ۲۲ بهمن برای جمهوری اسلامی یادآور پیروزی است. در طی سالهای گذشته کم نبودند چهره هایی که در این روز در اوج بوده اند اما در سال های بعد به چهره ای مغضوب تبدیل شده اند.

در سال ۵۸ و ۵۹ ابوالحسن بنی صدر به عنوان اولین رئیس جمهوری سخنران مراسم بود. در حالی که گروه های سیاسی هم برای خود در گوشه وکنار شهر جشنی برپا کرده بودند. اما در ۲۲ بهمن سال ۶۰ حتی نام بردن از او جرم تلقی می شد. جنگ در اوج بود و این باید به نماد وحدت ملت تبدیل می شد. از همین رو سازمان تازه تأسیس تبلیغات اسلامی مسئول برگزاری مراسم شد. مراسمی که در سالهای بعد کاملا چهره ای دولتی به خود گرفت و کمتر گروهی به عنوان منتقد می توانست در آن حضور یابد. در واقع این روز تبدیل شد به زمانی برای تأکید بر نقش روحانیت .

در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی و هیجان اصلاح طلبی جناح های سیاسی فرصت یافتند تا این روز را تحلیل کنند و از هواداران خود بخواهند تا در این مراسم حضور یابند. اما در سالهای بعد هم همچنان انحصار برگزاری مراسم در دست حکومت باقی ماند.

سال گذشته شاید آخرین فرصت بود برای جناح دولتی که ۲۲ بهمن مورد علاقه خود را برگزار کند بی آن که خبر داشته باشد آخرین سال است و سال ۸۸ سالی پر از فراز و نشیب خواهد بود.

از ۲۲ خرداد که روز برگزاری انتخابات بود تا امروز که ۸ ماه سپری شده جنبش دمکراسی خواهی از هر مراسمی که در تقویم جمهوری اسلامی نامی از آن به عنوان حادثه ای تاریخی و سیاسی و دینی ثبت شده سود برده تا دیدگاههای خود را اعلام کند. آخرین آن روز عاشورا بود که هنوز پیامدهایش در جامعه وجود دارد و خشم دولت را از آن چه رخ داده می توان در بیان دیدگاهها به وضوح دید.

اکنون شاید بیش از هر زمان دیگری ۲۲ بهمن برای حکومتی که مخالفان خود را به رسمیت نمی شناسد به زمانی برای سنجیدن توان یکدیگر تبدیل شده است. به همین دلیل ۱۷ حزب و تشکل اصلاح طلب اعلام کرده اند در ۲۲ بهمن شرکت خواهند کرد و البته با نماد سبز که نمادی برای فریاد مجدد خواسته های جنبش است.

پیش از این، بیانیه میر حسین موسوی و مهدی کروبی و سید محمد خاتمی و حتی هاشمی رفسنجانی نیز بر حضور مردم تأکید کرده بودند. حضوری که جهان آن را انتظار می کشد، تا وزن دو سوی معادله قدرت در جمهوری اسلامی را ارزیابی کند.

XS
SM
MD
LG