لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

مشکل خامنه‌ای با پروژه «ایران ۲۰۴۰» دانشگاه استنفورد چیست


«پویا آزادی» مدیر «پروژه ایران ۲۰۴۰» در دانشگاه استنفورد است.
«پویا آزادی» مدیر «پروژه ایران ۲۰۴۰» در دانشگاه استنفورد است.

نشریه «اوزی» گزارشی درباره پویا آزادی، مدیر «پروژه ایران ۲۰۴۰» در دانشگاه استنفورد، واقع در ایالت کالیفرنیا، منتشر کرده است. به نوشته این نشریه، او دلیل خصومتی است که جمهوری اسلامی ایران با دانشگاه معتبر استنفورد پیدا کرده است.

پروژه ایران ۲۰۴۰ روندهای اقتصادی، محیط زیستی، و اجتماعی ایران را دنبال می کند و مقامات جمهوری اسلامی، از این بابت دیگر خشنود نیستند.

به نوشته اوزی، پویا آزادی می گوید داده‌ها و تحلیل های با کیفیت در مورد اقتصاد و جامعه ایران به طور تعجب آوری کم است و چنین امری برای فکر کردن در مورد آینده کشوری ۸۰ میلیون نفری «ترسناک» است.

پویا آزادی، ۳۶ ساله، دارای مدرک دکتری در مهندسی شیمی است؛ اما حوزه فعالیت او، چندرشته ای است و هدایت تیمی از محققان برای دنبال کردن روندهای اقتصادی، اجتماعی، و محیط زیستی ایران، باعث خشم حکومت شده است.

«اوزی» می نویسد این سوال در ذهن پویا آزادی، که در کشورهای توسعه یافته مختلف زندگی کرده، شکل گرفته بود: چه چیزی مانع آن شده است که ایران نیز به یکی از این کشورهای توسعه یافته تبدیل شود؟

او می گوید ایران از لحاظ منابع طبیعی و سرمایه انسانی کشوری غنی است؛ اما با فقر گسترده و مشکلات ریشه ای دیگر، دست به گریبان است.

پویا آزادی پروژه ایران ۲۰۴۰ را سه سال پیش راه اندازی کرد و می خواهد که این پروژه به محلی برای دانشمندان ایرانی مقیم خارج تبدیل شود تا از طریق آن روند توسعه ایران را ردیابی کنند. او همچنین می‌گوید که امیدوار است دستاورد این پروژه به مردم ایران در برطرف شدن مشکلات بسیار فوری و مهم، اما کمتر بررسی شده، آنها از جمله بحران کمبود آب، کمک کند.

پروژه ایران ۲۰۴۰ در مورد موضوعات کشاورزی، سیاست های پولی و مالی، مسائل جمعیتی، و دیگر موضوعات مورد توجه محققان و پژوهشگران حوزه توسعه و سیاست گذاری، مقالات مختلفی منتشر کرده است.

مقامات ایران پیشتر نسبت به این پروژه دید مثبتی داشتند. اما آیت الله خامنه‌ای، رهبر ۸۰ ساله جمهوری اسلامی که سیاست های کلان کشور را تعیین می کند، در یک سخنرانی در ۲۹ مه (۸ خرداد) پروژه پویا آزادی را متهم کرد که به گفته او، دستاوردهای علمی کشور را زیر سوال می برد و اهمیت پروژه های آکادمیک ایران را تضعیف می کند.

اوزی در بخشی از گزارش مفصل خود می گوید به رقم حملات خامنه ای به پروژه ایران ۲۰۴۰، تاکنون سرعت کار پویا آزادی کند نشده است و این پروژه یک ماه پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، گزارش تازه ای منتشر کرد.

عباس میلانی، رئیس بخش مطالعات ایران در دانشگاه استنفورد، با اشاره به حملات خامنه ای به پروژه تحقیقاتی و آکادمیک ایران ۲۰۴۰، درباره انگیزه خامنه‌ای گفته است: «فقط خود خامنه ای می داند که در ذهنش چه می گذرد!»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG