لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

ایران می گوید آمریکا باید برای مذاکرات بی قید و شرط آماده باشد


ایران می گوید آمریکا باید برای مذاکرات بی قید و شرط آماده باشد
ایران می گوید آمریکا باید برای مذاکرات بی قید و شرط آماده باشد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید آمریکا باید روشن سازد که برای مذاکره بی هیچ شرطی آماده است.
علی اکبر صالحی که روز پنجشنبه در جریان دیداری از ترکیه سخن می گفت، همچنین کشورهای دیگر در خاورمیانه را ترغیب کرد خود را در «موقعیتی خطرناک» قرار ندهند.
صالحی این نظر را یک روز پس از آن ابراز داشت که دولت آمریکا گفت برای تجدید مذاکره با ایران درباره برنامه اتمی، در صورتی که تهران حاضر باشد در بحثی جدی و آشکار شرکت کند، آماده است.
ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت بسته پیوستن دوباره به مذاکرات با پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان، موضوعی است که به ایران بستگی دارد.
یک سیاستمدار ایرانی روز چهارشنبه گفت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نامه ای به ایران فرستاده و خواهان مذاکرات مستقیم شده است.
اما دولت اوباما چنین تماسی را تایید نکرد.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت هر تماسی که صورت گرفته یا ممکن است انجام شده باشد، خصوصی یا آشکار، یکی است و راه از طریق مذاکرات چند جانبه می گذرد.
او گفت فشار فزاینده آمریکا و «بسیاری از متحدان بین المللی» نتیجه مستقیم خوددداری تهران از مشارکت در بحث های جدی درباره برنامه اتمی است.
صالحی روز چهارشنبه گفت هر مذاکره جدیدی در استانبول برگزار خواهد شد.
وزارت امور خارجه آمریکا بعدا پاسخ داد که درباره دور جدید مذاکرات بحثی صورت نگرفته است.
در این میان، مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای گفت و گو با اهود بارک وزیر دفاع اسراییل، از جمله درباره نگرانی های دو کشور از کوشش ایران برای تولید تسلیحات اتمی، به آن کشور رفته است.
این دیدار یک روز پس از آن صورت می گیرد که باراک گفت هنوز هیچ تصمیمی درباره حمله پیشگیرانه اسراییل به برنامه اتمی ایران گرفته نشده است.
اسراییل و متحد اصلی آن، آمریکا، استفاده از نیروی نظامی برای بازداشتن ایران از ساختن بمب اتمی را رد نکرده اند. اما مقامات آمریکایی اسراییل را ترغیب کرده اند از هر عمل یک جانبه پرهیز کند و فرصت دهد فشار دیپلماتیک و تحریم ها کار کند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت حمله نظانی به ایران یک «فاجعه» خواهد بود و بر تنش بین سنی ها و شیعیان در منطقه دامن خواهد زد.

XS
SM
MD
LG