لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

اسراییل می گوید در مورد حمله به ایران تصمیمی گرفته نشده است


اسراییل می گوید در مورد حمله به ایران تصمیمی گرفته نشده است
اسراییل می گوید در مورد حمله به ایران تصمیمی گرفته نشده است

اهود باراک وزیر دفاع اسراییل می گوید هنوز هیچ تصمیمی در مورد حمله به برنامه اتمی ایران گرفته نشده است.

روز چهارشنبه روسیه گفت حمله نظامی به ایران «فاجعه ای» خواهد بود که بر آتش تنش بین سنی ها و شیعیان در منطقه دامن خواهد زد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت از تمام تحریم های ممکن علیه برنامه اتمی ایران استفاده شده است.او اظهار نظر کرد که تحریم های اضافی ارتباطی به ممنوعیت گسترش تسیلحات اتمی ندارد، برعکس هدف این است که به اقتصاد و مردم ایران صدمه برسد.

باراک در حالی که برای ملاقات با ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا آماده می شود گفت گرفتن هر تصمیمی برای حمله به ایران بسیار دور دست است.

اسرائیل و آمريکا در هفته جاری به توافق رسيدند تا تمرين های مشترک دفاع موشکی را که برای ماه آوريل پيش رو برنامه ريزی شده بود، به تعويق اندازند. آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل، به دلايل دیپلماتیک و تنش و بی ثباتی منطقه ای به عنوان عوامل تاخیر اشاره کرد.

آمریکا و متحدانش تحریم ها علیه ایران را تشدید کرده اند، با این هدف که تهران برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم زیر فشار قرار گیرد.

دیپلمات های اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفتند کشورهای عضو برای ممنوعت ساختن واردات نفت از ایران از اول ژوئیه – ۲۸ تیر- آماده می شوند، در این مدت شرکت ها فرصت خواهند داشت قراردادهای فعلی را اجرا کنند. انتظار می رود توافق در روزهای آینده قطعی شود.

اما در حالی که ایران برای میزبانی هیاتی از مقامات ارشد اتمی سازمان ملل متحد در اواخر ژانویه آماده می شود، لاورف می گوید تحریم اتحادیه اروپا می تواند به شانس تجدید مذاکرات با ایران لطمه بزند.

هنوز تاریخی برای مذاکرات جدید بین پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد باضافه آلمان، معروف به گروه پنج بعلاوه یک، تعیین نشده است.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در جریان دیداری از ترکیه گفت هر مذاکره ای به بیشترین احتمال در استانبول صورت خواهد گرفت.

اتحادیه اروپا حدود یک پنجم نفت ایران را می خرد، و مجموعا با چین بعنوان خریدار اصلی رقابت می کند.

تحریم اتحادیه اروپا، ایران را از بخش عمده ای از درآمدهای ارزی خارجی خود محروم خواهد ساخت.
ایران، دومین تولید کننده بزرگ اوپک پس از عربستان سعودی، تهدید کرده است که با بستن تنگه هرمز به هر تحریمی پاسخ خواهد داد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، تهدید ایران را «تحریک کننده و خطرناک» نامیده است.

XS
SM
MD
LG