لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

ایران، تعطیل ترین کشور دنیا


ایران، تعطیل ترین کشور دنیا
ایران، تعطیل ترین کشور دنیا

رییس کابینه دهم در حالی از برنامه هایش برای تعطیل کردن پنجشنبه ها و تصویب افزایش تعطیلی عید فطر در هیات دولت خبر داد، که علی خامنه‌ای رهبر ایران بارها مخالفت خود را با تعطیلات زیاد در کشور اعلام کرده است.

محمود احمدی نژاد، ۴ مرداد ماه در اجلاس روسای آموزش و پرورش کل كشور وعده داد: دستگاه های اداری پنجشنبه‌های هر هفته نیز تعطیل می‌شود. وی همچنین پیشنهاد داد نام روزهای تعطیل از «تعطیلات» به «روز خانواده» تغییر کند.

این در حالی است که علی خامنه ای در خطبه‌ های نماز جمعه ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۸۱ گفته بود: «تعطیلات طولانى و بى‌‏ دلیل، هیچ منطق عقلایى ندارد.» آیت الله خامنه ای در این خطبه اعلام کرده بود: «علاوه بر آن هم عده‏اى با بى‏توجهى و بى‏ اعتنایى خود به کار، علم، تحصیل و به اشتغالات روزمره زندگى و کارهاى ادارى و سازندگى، بر این تعطیلات اضافه هم مى ‏کنند.» وی همچنین گفته بود: «ما در ایام سال، تعطیلى زیاد داریم که این به زیان کشور است. در بعضى از کشورهاى دنیا، طبق فهرستى که مشاهده مى ‏کردم، همه تعطیلات رسمى در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمى‏کند، لکن ما تعطیلی‌هایمان بسیار زیاد است.»

اما رییس جمهوری ایران، به انتقاد برخی از افراد از میزان تعطیلات در کشور اشاره کرد و گفت: «بنابرهمین موضوع ما عده‌ای را مامور کردیم که گزارشی از میزان تعطیلات کشورهای دیگر نیز تهیه کرده و مقایسه‌ای با تعطیلات خود داشته باشیم.» وی افزود: «در گزارشی که از این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد کمترین میزان تعطیلات متعلق به کشوری بود که هم اکنون در خلیج عدن قرار داشته و با مشکلات بسیاری روبرو است و پس از آن کمترین تعطیلات در ایران وجود دارد.» محمود احمدی ‌نژاد گفت: «عده‌ای عقیده دارند که دولت نهم و دهم بیشترین تعطیلی را در میان دولت‌ها داشته اما بنده می‌ گویم اینگونه نیست و این آمار عوام فریبی است.»

به هر حال دولت دهم پس از تصویب طرح افزایش تعطیلات عید فطر، لایحه آن را برای کسب نظر موافق نمایندگان ایران، به مجلس می فرستد تا در روز های آینده به نتیجه برسد .این اولین باری نیست که محمود احمدی نژاد تمایل خود را برای افزایش تعطیلات در ایران نشان می دهد.

رهبر ایران امسال را با نام جهاد اقتصادی نامگذاری کرد ولی تعطیل کردن روزهای هفته به دلایلی همچون قرار گرفتن بین دو تعطیلی، آلودگی هوا، بارندگی و... که از دستاوردهای دولت نهم و دهم به شمار می آید، با مضمون نامگذاری رهبر ایران مغایرت دارد و اقتصاد ایران را هدف قرار داده است.

مركز پژوهش های مجلس آبان ماه سال ۸۴ در گزارشی طرح قانونی ساماندهی تعطیلات در کشور را ارائه کرده بود. بر اساس این طرح تعداد تعطیلات رسمی كشور از ۲۵ روز كنونی به ۱۶ روز كاملا تعطیل و ۴ روز نیمه تعطیل تبدیل می ‌شد. بنا به گزارش مركز پژوهش‌ها، تقریبا تمام قوانین و مصوبات پس از انقلاب اسلامی در جهت افزایش روزهای تعطیل رسمی بوده است از این رو تعطیلات رسمی از سال ۱۳۵۸ تا کنون با افزودن ۱۰ روز به تعطیلات رسمی، رشدی معادل ۶۷ درصد را از خود نشان می دهد.

مدیریت تعطیلات، تعطیل

رنگ قرمز از تعطیلی، ۲۵ روز از تقویم رسمی ایران خبر دارد، تعطیلاتی که ۱۵ روز آن مناسبت ‌های مذهبی و ۱۰ روز مناسبت‌ های ملی کشور را نشان می دهد. همچنین ۵۲ جمعه که به این رقم اضافه می شود و با احتساب روزهای مرخصی استحقاقی کارمندان و کارگران، تقریبا ۱۰۷ روز از سال کار در ایران متوقف می‌شود.

به این تعداد روزها می توان تعطیل کردن های ناگهانی روزهای هفته توسط دولت را نیز افزود، تعطیلاتی که با تصمیمات ناگهانی دولت اتفاق می افتد و در تقویم رسمی کشور جایی ندارد.

اهمیت ساماندهی تعطیلات در کشور، نمایندگان مجلس هفتم را بر آن داشت تا طرحی را برای کاهش و کنترل تعطیلات رسمی کشور به مجلس ببرند، طرحی که به نتیجه نرسید و ارثیه ای برای مجلس هشتم شد.

نمایندگان مجلس هشتم نیز با نزدیک شدن به عید فطر سال ۱۳۸۹ و پیشنهاد دولت برای افزایش تعطیلات عید از یک روز به سه روز موضوع ساماندهی تعطیلات را در دستور کار خود قرار دادند ولی این طرح نیز عقیم ماند و از دستور کار مجلسیان خارج شد.

در نهایت به توافق نرسیدن نمایندگان مجلس بار دیگر دولت را بر آن داشت تا با استفاده از اختیارات خود وارد عمل شود و عید فطر و روز بعد از آن را در کشور تعطیل کند. پس از آن در نهایت تصمیم گیری در خصوص ساماندهی تعطیلات در کشور در مجلس ایران بی‌ نتیجه ماند و به آینده ای نامعلوم موکول شد.

اما این روزها با مطرح شدن پیشنهاد افزایش تعطیلات پایان هفته، توسط رییس جمهوری ایران، و تصویب افزایش تعطیلات عید فطر در هیات دولت، دوباره کم یا زیاد بودن تعطیلات در ایران در بوته نقد کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس قرارگرفت و در کنار این بحث ها و انتقاد ها گاهی داده های نجومی از میزان خسارت وارده تعطیلات به کشور از سوی نهادهای مختلف اعلام شد.

گر چه زیان حاصله از افزایش روزهای تعطیل بر عرصه های اقتصادی بر مبنای روش های متداول در حسابداری به سادگی قابل محاسبه نیست، اما با یک حساب سر انگشتی و تقسیم میزان تولید ناخالص کشور بر تعداد روزهای رسمی کار می توان نتیجه گرفت که در سال ۱۳۸۹ میزان هزینه تحمیلی هر روز تعطیلی اضافه به کشور معادل ۱۶۳۱ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که دولت در صدد است تا ۵۲ روز دیگر بر تعطیلات کشور بیفزاید.

مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان در مجلس با انتقاد از تلاش دولت برای تعطیل کردن روزهای پنجشنبه و افزایش تعطیلات عید فطر از هیات رییسه خواست دولت را به قانونمداری توصیه کند. وی در جلسه علنی مجلس در حین بررسی یک فوریت طرحی مربوط به تعطیلی روزهای پنجشنبه گفت: با توجه به ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که ساعت کار کارکنان را ۴۴ ساعت در هفته تعیین کرده است تصویب چنین قوانینی درست نیست.

احمد توكلی، رییس مركز پژوهش های مجلس نیز با مخالفت از طرح تعطیلی پنجشنبه ها معتقد است افزایش تعطیلات بیش از آنچه وجود دارد، اقتصاد بیمار ایران را بیمارتر می كند و مغایر با سیاست های توسعه گرایانه است.

همچنین جعفرزاده، رییس كمیسیون اجتماعی مجلس نیز افزایش تعطیلات را نه در حیطه اختیارات دولت كه وظیفه كمیسیون اجتماعی می داند و معتقد است باید تعطیلات كشور ساماندهی شوند و سپس موضوع افزایش تعطیلات عید فطر مطرح شود.

سید جواد زمانی سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس نیز در حالی که مخالف طرح تعطیلی روزهای پنجشنبه است گفت اگر پنجشنبه ها را در كشور تعطیل كنیم، مشكلاتی به وجود خواهد آمد كه تاكنون كسی برای حل آنها چاره جویی نكرده است. وی با یادآوری تعطیلی روزهای شنبه و یكشنبه در دیگر كشورها، خاطرنشان كرد اگر روز پنجشنبه هم در ایران تعطیل شود، برای ارتباط با دیگر كشورهای از لحاظ اقتصادی و سیاسی دچار مشكل خواهیم شد. زمانی برای رفع مشكل خواستار تعطیلی روزهای شنبه به جای پنجشنبه شد و افزود: در این صورت یک روز از تعطیلی در هفته در ایران، با یک روز تعطیلی كشورهای دیگر هماهنگ می‌شود.

به هر حال عقیم ماندن طرح ساماندهی تعطیلات ایران در مجلس، آب گل آلودیست برای رییس دولت دهم که با همراهی هیات دولت روزهای بیشتری به تعطیل بودن ایران کمک کند.

XS
SM
MD
LG