لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

شکایت هفت اصلاح ‌طلب از چند فرمانده سپاه پاسداران


بهزاد نبوی، از امضا کنندگان نامه اعتراضی
بهزاد نبوی، از امضا کنندگان نامه اعتراضی

هفت فعال سیاسی اصلاح طلب در اعتراض به دخالت سازمان یافته گروهی از نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و اقدامات به گفته آنان «خلاف قانون این گروه مداخله گر در انتخابات» به رئیس قوه قضائیه شکایت کرده اند.

هفت فعال سیاسی معترض، در نامه خود خطاب به صادق لاریجانی به سخنان «یکی از مسئولان ارشد اطلاعاتی قرارگاه ثارالله» به نام سردار مشفق استناد کرده اند که «ماه ها قبل در جمع عده ای از روحانیون در مشهد» ایراد شده است.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت ، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی از اعضای جبهه مشارکت امضا کنندگان این نامه هستند که همگی پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ دستگیر و محاکمه شدند. آنان از فعلان اصلاح طلبی به شمار می روند که به اقدام علیه امنیت کشور متهم شده اند و در این نامه خود را «قربانیان پرونده سازی ها و خلاف کاری های گروهی استبداد طلب» معرفی می کنند. نویسندگان نامه از صادق لاریجانی خواسته اند که با توجه به اعترافات سردار مشفق، به شکایت آنان از وی و دیگر مسئولان و فرماندهان قرارگاه ثارالله رسیدگی شود.

قرارگاه ثارالله، وابسته به سپاه پاسداران، مسئولیت تامین امنیت پایتخت را در مواقع بروز بحران بر عهده دارد.

نویسندگان به بخش هایی از سخنان سردار مشفق اشاره کرده، می گویند: این سخنان «صریحا پرده از روی مداخلات غیر قانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد». آنان همچنین می گویند گروه نظامی وابسته به سپاه پاسداران، چهار روز پیش از برگزاری انتخابات درخواست دستگیری شماری از فعالان سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی از جمله امضاکنندگان نامه را به سعید مرتضوی دادستان وقت تهران داده بود.

این هفت چهره اصلاح طلب می گویند گروه مذکور با اقدامات گوناگون از جمله جلوگیری از فعالیت قانونی نمایندگان دیگر نامزدهای ریاست جمهوری در حوزه های اخذ رای، قطع کردن و اختلال در پیام های کوتاه نمایندگان میرحسین موسوی در حوزه ها و ممانعت از نظارت قانونی بر شعب اخذ رای، «در جهت جلوگیری از پیروزی رقبای محمود احمدی نژاد در انتخابات» عمل کردند.

این افراد که از چهره های اصلی دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی هستند در ادامه از اقدامات دیگر این گروه یاد می کنند و از جمله می نویسند اعضای این گروه از اعضای سپاه سعی می کردند با دادن اطلاعات «کذب» از نشست های اصلاح طلبان، میان نامزدهای اصلاح طلب به نفع آقای احمدی نژاد اختلاف ایجاد کنند.

به گفته نویسندگان نامه اعتراضی اخیر در «حداقل ۱۱۰ حوزه انتخابیه، انتخابات فرمایشی برگزار شده است.»

فعالان اصلاح طلب نامه خود را علاوه بر صادق لاریجان، رئیس قوه قضائیه، به رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز فرستاده اند. آنان با هشدار درباره نفوذ بیشتر این جریان نظامی - اطلاعاتی درباره «استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی» ابراز نگرانی کرده اند. آنان همچنین در پایان متذکر شده اند که اگر به شکایت محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین، در سال ۱۳۸۴ مبنی بر تخلف برخی فرماندهان نظامی در انتخابات نهم ریاست جمهوری رسیدگی میشد، اکنون شاهد دخالت های این گروه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نبودیم.

XS
SM
MD
LG