لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

ایران می گوید برای مذاکرات اتمی مشروط آماده است


سرپرست مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران می گوید دولت مایل است مذاکره با شش قدرت جهانی درباره برنامه اتمی را از اول سپتامبر آغاز کند به شرط این که طرف دیگر شرایطی را بپذیرد.

رسانه های ایران روز سه شنبه گفتند سعید جلیلی این پیشنهاد را در پاسخ به نامه کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده شش قدرت، درباره از سرگیری مذاکرات، عنوان کرد. آشتون پیشنهاد کرده بود مذاکرات تجدید شود.

جلیلی در نامه اش می گوید ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین باید روشن سازند که آیا هدف مذاکرات جدید همکاری است یا خصومت با ایران.

جلیلی همچنین می گوید شش قدرت باید روشن کنند که آیا آنها از پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی پشتیبانی می کنند یا نه و موضع خود را نسبت به زرادخانه اتمی اسراییل مشخص کنند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، هفته پیش یک توقف دو ماهه را در مذاکرات با شش قدرت برای اعتراض به حمایت آنها از دور چهارم تحریم ها ی سازمان ملل متحد اعلام کرد.

عقیده بر این است که اسراییل تنها کشور دارای تسلیحات اتمی در منطقه است، اما مقامات تل آویو این موضوع را هیچگاه تکذیب یا تایید نکرده اند.

XS
SM
MD
LG