لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای بازگشت به ایران


حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران، در بازدید از مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور، گفت ایرانیان مقیم خارج با بی مهری و بی اعتنایی های گسترده در خارج از کشور مواجهند و در محیط غربت تشنه محبت و همراهی هستند و هرگونه خدمات رسانی به آنان می تواند زمینه توجه بیشتر آنان به ایران را فراهم کند. وی در عین حال از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای مشارکت در طرح های حمل و نقل ایران دعوت به عمل آورد.

مهاجران ایرانی که جمعیت آنها در خارج از ایران تاکنون به طور دقیق مشخص نشده و برخی از آمارهای ارایه شده تعداد آنها را حتی تا مرز ۵ میلیون نفر نیز تخمین زده اند، سرمایه و تخصصی به دست آورده اند که بازگشت آن به ایران گره گشای بسیاری از مشکلات داخلی ایران خواهد بود. چندی پیش وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در نشستى كه با اعضای اتاق بازرگانی تهران داشت، رقم این سرمایه را بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد دلار عنوان كرد. تنها سرمایه ایرانیان مقیم ایالات متحده آمریکا ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

از سوی دیگر در ماه های اخیر، این تنها اظهارات وزیر راه و ترابری ایران نبوده که ایرانیان مقیم خارج از کشور را به بازگشت به ایران ترغیب کرده است. اسفندیار رحیم مشایی، مشاور ارشد و رییس دفتر محمود احمدی نژاد، که معمولا اظهار نظرهایش واکنش هایی را در میان جناح های مختلف سیاسی ایران بر می انگیزد نیز به مذاکره با برخی از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای فراهم کردن شرایط بازگشت آنان به ایران متهم شده است. درحالیکه برخی منابع خبری در روزهای اخیر از بازگشت تعدادی از خوانندگان مقیم لس آنجلس به ایران خبر داده بودند، رحیم مشایی ضمن اظهار بی اطلاعی از جزییات این خبر گفته است که ایرانیان خارج از كشور برای ورود به كشور از هیچكس و هیچ‌ جا نباید اجازه بگیرند.

اما این تنها دعوت های مهربانانه برخی از مسولان جمهوری اسلامی از ایرانیان خارج نشین برای بازگشت به کشورشان نبوده که این روزها به گوش می رسد. روی دیگر سکه، حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه گذشته و حمایت بی سابقه و مستمری که ایرانیان خارج از کشور از جنبش سبز کردند، از سوی برخی دیگر از مسولان جمهوری اسلامی بی پاسخ نمانده است.

آبان ماه گذشته سرتیپ مسعود جزایری، معاون فرهنگی ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، با تاكید بر شناسایی بسیاری از معترضان در داخل و خارج از ایران وعده داد كه با آنها چه در داخل و چه در خارج از كشور در زمان مناسب برخورد خواهد شد. او همچنین تهدید كرد كه «جمهوری اسلامی ایران در عین سعه صدر، نمی تواند به عناصر برانداز و دنباله های كودتای نرم اجازه فتنه گری بدهد و چنانچه ناچار شود حتی خواهد توانست عقبه های برون مرزی كودتا را با چالش جدی مواجه سازد.» البته وی نگفت که معنای دقیق چالش جدی چیست. در حالی که در سال های پیش به ویژه در دهه هفتاد خورشیدی بسیاری از چهره های سرشناس اپوزیسیون در خارج از كشور ترور شدند.

ازسوی دیگر برخی از مهاجرین ایرانی در هنگام بازگشت خود به ایران در ارتباط با حضور خود در تجمعات خارج از کشور و یا فعالیت در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک مورد بازخواست قرار گرفته اند و چندی پیش مرتضی بختیاری، وزیردادگستری ایران اعلام کرده بوده که دادسرای ویژه ایرانیان مقیم خارج کشور به زودی آغاز به کار خواهد کرد. اقدامی که از سوی برخی از فعالان حقوق بشر در راستای تحت فشار گذاشتن بیشتر ایرانیان مقیم خارج از کشور عنوان شد. وزیر دادگستری ایران اما حل مسایل حقوقی ایرانیان خارج از کشور را هدف از تشکیل این دادسرا عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG