لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

آمریکا به زودی نظر خود را درباره پیشنهاد ایران به آژانس ارائه می کند


جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی از توافق با ارسال اورانیوم غنی شده خود به خارج از ایران خبر داد.

در این نامه که صبح روز دوشنبه به آژانس ارائه شد حاکی از طرحی است که به موجب آن ایران ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۵/۳ درصد را در ازای دریافت ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد به ترکیه می فرستد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی متن نامه ایران به آژانس را منتشر کرده است. در این نامه گفته می شود طبق توافق، اورانیوم کم غنی شده پس از انتقال به ترکیه، همچنان متعلق به ایران خواهد بود.ایالات متحده آمریکا و متحدان آمریکایی اش ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کنند. ایران می گوید برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز دارد.

این نامه همچنین می گوید ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی می توانند برای نظارت بر نگهداری ایمن اورانیوم، «ناظران» را در ترکیه مستقر کند.

این نامه می گوید طرح اخیر باید منجر به «همکاری مثبت» شود که از تقابل هایی جلوگیری کند که به گفته این نامه می تواند «حقوق و تعهدات» تهران تحت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را به خاطر اندازد.

این توافقنامه هفته گذشته میان ایران، برزیل و ترکیه در تهران امضا شد. قدرت های بزرگ جهان با ابراز تردید درباره پیشنهاد تهران می گویند مقدار سوختی که ایران پیشنهاد کرده به خارج بفرستد، تنها نیمی از ذخیره سوخت این کشور است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید آژانس بین المللی انرژی اتمی از واشنگتن خواسته از درباره پیشنهاد تهران نظر خود را اعلام کند. فیلیپ کرالی سخنگوی این وزارتخانه می گوید ایالات متحده در حال مشاوره با شرکای خود است و قرار است به زودی به آژانس پاسخ دهد.

هرچند آقای کرالی می گوید طرح ایران به نگرانی های جهانی از جمله به گفته او «بی اعتنایی» تهران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و فعالیت های غنی سازی اورانیوم، نمی پردازد.

هفته گذشته آمریکا و دیگر قدرت های جهان بر پیش نویس قطعنامه ای توافق کردند که دور چهارم تحریم های بین المللی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال می کند.

روز یکشنبه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تهدید کرد اگر آمریکا در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد یا کنگره این کشور در جهت اعمال تحریم علیه تهران تلاش کند، مسیر توافق تهران تغییر می کند. او گفت ایران ممکن است در همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بازنگری کند.

XS
SM
MD
LG