لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۳:۴۹

نیروهای امنیتی ایران با معترضین درگیر شدند


نیروهای امنیتی ایران روز پنجشنبه برای متفرق ساختن معترضین مخالف در جریان تظاهرات سالگرد انقلاب اسلامی در تهران، به گاز اشک آور و باتون متوسل شدند.

پایگاه های اینترنتی اوپوزیسیون می گویند ماموران امنیتی و لباس شخصی ها در مرکز تهران گشت می زدند و برای متوقف ساختن اعتراضات ضد دولتی بسرعت وارد عمل شدند. گروه های اوپوزیسیون گزارش می دهند حداقل ۳۰ نفر دستگیر شدند.

وب سایت رسمی میر حسین موسوی می گوید نیروهای امنیتی با باتون به زهرا رهنورد، همسر او، حمله کردند. طرفداران رهنورد حلقه ای در اطرافش بوجود آوردند و به او امکان دادند فرار کند.

گزارش ها حاکی است که به مهدی کروبی و محمد خاتمی حمله شد. آنها طرفداران خود را به شرکت در تظاهرات آرام در روز پنجشنبه دعوت کرده بودند.

گروه ها همچنین گزارش می دهند نیروهای امنیتی زهرا اشراقی، نوه آیت اله روح اله خمینی را، همراه با شوهرش، محمد رضا خاتمی، برادر محمد خاتمی، برای مدت کوتاهی بازداشت کردند.

گزارش های اوپوزیسیون نمی تواند مستقلا تایید شود زیرا جمهوری اسلامی خبرنگاران خارجی را از تهیه گزارش های تظاهرات ممنوع ساخته است.

محمود احمدی نژاد خظاب به صدها هزار نفر که در میدان آزادی جمع شده بودند سخن گفت، دستاوردهای مردم ایران را ستود و از غرب انتقاد کرد.

جو اشتوک، مدیر بخش خاورمیانه در سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید دولت ایران سعی دارد از آیین های سالگرد انقلاب برای دور کردن توجه عمومی از نقض حقوق بشر در کشور منحرف کند.

سازمان گزارش جدید منتشر کرده است که نشان می دهد اقدامات سرکوبگرانه دولت علیه ناراضیان از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از آنچه قبلا گزارش داده شده بدتر بوده است.

گزارش موارد مستندی از قتل های فرا قانونی، تجاوز جنسی و شکنجه، و دیگر شکل های نقض جدی حقوق بشر را یاد آور می شود.

گزارش ها همچنین حاکی است مقامات ایران سرعت سرویس های اینترنتی در کشور را کاهش داده اند و سرویس جی میل گوگل را بسته اند.

شرکت گوگل در کالیفرنیا، در بیانیه ای کاهش مبادلات ای - میلی را تایید کرد و پذیرفت که کاربران در ایران در دسترسی به جی میل مشکل دارند.

گوگل گفت بر این عقیده است که «مردم در هر کجا باید بتوانند آزادانه از طرق آن لاین ارتباط برقرار کنند.» و افزود «متاسفانه، بعضی وقت ها از کنترل ما خارج است.»

XS
SM
MD
LG