لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

ایران انتقادهای غرب از سرکوب معترضین را محکوم می کند


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، آمریکا و اسراییل را به ترتیب دادن اعتراضات ضد دولتی در روز یکشنبه، که در آن دست کم ۸ تن کشته شدند، متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احمدی نژاد روز سه شنبه اعتراضات را یک «نمایش تهوع آور» نامید.

در همین حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران انتقادهای بین المللی از سرکوب مرگبار اعتراضات مخالفان در روز یکشنبه را محکوم کردند.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه بیانیه قانون گذاران را قرائت کرد که در آن گفته می شود پرزیدنت اوباما با ستودن مخالفان، خود را بی آبرو می کند. برخی از اعضای مجلس شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

دراین میان، مقامات امنیتی به سرکوب ناراضیان شدت می بخشند و به دستگیری فعالان مخالف در پی اعتراضات ضد دولتی و زد و خوردهای مرگبار در روز یکشنبه ادامه می دهند.

گروه های اپوزیسیون می گویند روز سه شنبه حدود ۱۰ نفر، از جمله یک روزنامه نگار برجسته دستگیر شدند. نیروهای امنیتی قبلا دست کم ۸ نفر را دستگیر کرده بودند.

گزارش می رسد شاپور کاظمی، داماد میر حسین موسوی در میان دستگیر شدگان دیده می شود.

تلویزیون دولتی ایران همچنین سرکوب در دانشگاه های عمده ایران علیه دانشجویانی را که به گفته تلویزیون «مسئول اقدامات فتنه جویانه» شناخته می شوند، اعلام کرد.

آقای اوباما روز دوشنبه آنچه را «سرکوب خشونت بار و ناعادلانه ایرانیان بی گناه» نامید محکوم کرد. او همچنین «ستایش عمیق» خود را از «شجاعت و اعتقاد ایرانیانی» که سعی داشته اند از حقوق جهانی شان استفاده کنند، ابراز داشت.

دیوید میلیباند، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز آنچه را «شجاعت بزرگ» تظاهر کنندگان ایرانی نامید تجلیل کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه سفیر بریتانیا در تهران را فراخواند و در مورد مداخله خارجی در امور ایران شکایت کرد. دولت بریتانیا گفت سفیر آن به هر انتقادی «قاطعانه» پاسخ خواهد داد و از ایران می خواهد به حقوق بشر احترام بگذارد.

تلویزیون دولتی «پرس تی وی» نیز به نقل از منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، می گوید بریتانیا اگر به گفته او، به «یاوه گویی» پایان ندهد، «مشت محکمی به دهانش» خواهد خورد.

تهران همچنین می گوید کشورهای غربی اگر فکر می کنند هزاران معترض مخالف، نماینده ده ها میلیون جمعیت ایران هستند، دچار اشتباه محاسبه شده اند.

XS
SM
MD
LG