لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۰

اصلاح طلبان ایران برای دومین روز تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کردند


درگیری دانشجویان افراطی و اصلاح طلب

در تهران، دانشجویان طرفدار اصلاحات، برای دومین روز تظاهراتی علیه دولت برپا کردند، و درگیری هایی را با طرفداران دولت موجب شدند.

شاهدان می گویند دانشجویان در دانشگاه مهندسی دانشگاه تهران جمع شدند. به گفته آنها درگیری زمانی آغاز شد که شبه نظامیان طرفدار دولت و بسیجی ها با اصلاح طلبان روبرو شدند و به طرف آنها گاز اشک آور پرتاب کردند.

پیشتر، دادستان کل جمهوری اسلامی ایران هشدار می دهد که مقامات امنیتی با معترضین مخالف به شدت برخورد خواهند کرد.

یک روز پس از آن که هزاران نفر در تظاهرات ضد دولتی به خیابان ها ریختند، رسانه های ایران روز سه شنبه به نقل از غلامحسین محسنی اژه ای گفتند کسانی که علیه امنیت ملی عمل می کنند، تحمل نخواهند شد.

نیروهای امنیتی روز دوشنبه با گاز اشک آور و باتون با هزاران تظاهر کننده در تهران روبرو شدند. مقامات می گویند ۲۰۴ نفر دستگیر شدند.

در این میان، خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش می دهد که روز سه شنبه زد و خوردهایی بین دانشجویان طرفدار اپوزیسیون و طرفداران دولت در گرفت.

روز سه شنبه همچنین، وب سایت میر حسین موسوی، رهبر اپوزیسیون، گزارش داد حدود ۳۰ موتورسیکلت سوار نقابدار در خارج از دفتر کارش مزاحم او شدند. گزارش می گوید موسوی با مردان روبرو شد و آنها را متهم کرد که ماموریت دارند به او صدمه بزنند و از آنها خواست ماموریت خود را انجام دهند. موتورسیکلت سواران دقایقی بعد رفتند.

وب سایت اپوزیسیون می گوید افراد وفادار به دولت همچنین روز دوشنبه در دانشگاه تهران به زهرا رهنورد، همسر موسوی توهین کردند. این گزارش ها نمی تواند مستقلا تایید شود.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ایران خواسته است به حق مخالفان برای اعتراض احترام بگذارد.

پیلای روز سه شنبه در ژنو به خبرنگاران گفت کمیساریا در نامه ای به مقامات تهران نگرانی خود را ابراز داشته است.

پیلای اظهار داشت او عادلانه بودن محاکمات فعالانی را که در جریان اعترضات پس از انتخاب دوباره احمدی نژاد دستگیر شدند بررسی می کند.

پنج نفر در ارتباط با نقش هایی که در اعتراضات داشتند به مرگ، و بیش از ۸۰ نفر به زندان های تا ۱۵ سال محکوم شده اند.

روز دوشنبه، هزاران دانشجو و معترض دیگر در تهران و سایر شهرها علیه انتخاب دوباره احمدی نژاد تظاهرات کردند.

XS
SM
MD
LG