لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

شناسایی ۸ مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در شیراز


عکسی از تشییع جنازه یک قربانی تب کریمه کنگو در مازندران در ابتدای خرداد
عکسی از تشییع جنازه یک قربانی تب کریمه کنگو در مازندران در ابتدای خرداد

مقام های علوم پزشکی شیراز از ابتلای ۸ نفر در شیراز به بیماری «تب کریمه کنگو» خبر دادند. این در حالی است که به تازگی سه مورد مرگ بر اثر این بیماری گزارش شده بود.

محمد هادی ايمانيه، رئيس دانشگاه علوم پزشكی شيراز اعلام کرد هشت مورد گزارش شده، هنوز مشکوک هستند و ابتلای قطعی آنها تایید نشده است.

با این حال وبسایت های محل شیراز می گویند یکی از بیماران یک زن حامله بوده که بعد از انتقال از یاسوج به شیراز درگذشت. دو نفر دیگر نیز قصاب و افرادی بودند که با دام تماس داشتند.

هفته پیش مقام های وزارت بهداشت ایران تعداد افراد مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو را بیش از ۳۰ نفر اعلام کردند که تاکنون سه نفر در استان های کرمانشاه، بندرعباس و اصفهان جان خود را از دست داده اند.

تب خون‌ریزی‌ دهنده‌ ویروسی کریمه‌ کنگو، یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات است که در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد.

هرچند درمان این بیماری قابل انجام است اما «محمد مهدی گویا» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفته بیماری تب کریمه کنگو در ۳۰ درصد موارد حتی با اقدامات درمانی با مرگ‌ومیر مواجه بوده و کشنده است.

چهار راه ابتلا به تب کریمه کنگو شامل موارد زیر است:

  • تماس مستقیم فرد با خون یا ترشحات بدن حیوان آلوده به ویروس
  • آلودگی از طریق کنه ای که از خون حیوان آلوده تغذیه کرده باشد
  • انتقال ویروس از انسان به انسان
  • تماس فرد سالم با خون و ترشحات فرد بیمار

این بیماری در بین افرادی که با حیوان یا لاشه مثل قصابان ارتباط دارند، بیشتر دیده می شود. دوره نهفتگی بیماری تا سه روز طول می کشد و بعد با علایمی چون تب، اسهال و استفراغ بروز پیدا می کند. در سطح سوم و بحرانی، خون ریزی از بدن و مخاط ها و همچنین زیر پوستی شروع می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG