لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

آیا ایران از فرصت مهم موجود برای تحول خود استفاده می کند؟


کریستوفر هیل، مدیرکل پیشین وزارت خارجه آمریکا در وبسایت پروجکت سیندیکیت در مقاله ای نوشت: نرخ بالای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران نشان از این دارد که مردم ایران نمی خواهند از توافق هسته ای با آمریکا و دیگر قدرت های جهانی دست بکشند.

اکثریت مردم ایران از منافع لغو آهسته تحریم های بین المللی بهره نبرده و با نرخ بالای بیکاری دست و پنجه نرم می کنند، با این وجود تصمیم گرفتند به حسن روحانی در مقام رییس جمهور اعتماد کنند تا در دوره دوم ریاست جمهوری اش به وعده اش به بهبود زندگی مردم عمل کند.

تلخی اوضاع داخلی ایران احتمالا از بروز تغییرات در ایران حکایت دارد. ولی میراث سیاه جمهوری اسلامی از بحران گروگان گیری در آغاز انقلاب تا مداخله اش در سوریه در این روزها چیزی نیست که بسیاری از سیاستگذاران آمریکایی بخواهند بخشیده یا فراموش کنند.

البته اعمال فشار برای تحقق اصلاحات لازم در سیاست داخلی و خارجی ایران بر عهده مردم ایران است، زیرا نه جهان عرب سنی و نه دولت کنونی آمریکا امیدی به موفقیت حسن روحانی نداشته و ندارند.

اگر اصلاحات به اجرا گذاشته شود و برجام به قوت خود باقی بماند ایران می تواند از گذشته اش فاصله گرفته و به یک عضو عادی جامعه بین المللی تبدیل شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG