لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

نماینده جمهوریخواه: توافق، چراخ سبز برای سرکوب بیشتر حقوق بشر در ایران است


دانا روراباکر، نماینده جمهوریخواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا، در مقاله ای در نشریه دسته راستی "واشنگتن تایمز" اظهار نظر کرده است که معامله اتمی باراک اوباما با ایران، چراخ سبزی برای سرکوب بیشتر حقوق بشر به جمهوری اسلامی نشان داده است.

در مقاله، که زیر عنوان "اوباما و پرونده حقوق بشر" ایران منتشر شده است، روراباکر می گوید "باید راه هایی برای احیای بقایای انقلاب سبز" پیدا شود و می افزاید "گروه های مقاومت، از جمله مجاهدین خلق ایران، شورای ملی مقاومت و نیز اپوزیسیون قومی: آذری ها، کردها، بلوچ ها، هزاره ای ها، همه در رنج تحت حکومت ملاها متحد هستند."

روراباکر می گوید "مردم ایران متحد ما هستند. اجازه دهید، نظیر کاری که پرزیدنت ریگان در مورد اتحاد شوروی انجام داد، از ایرانیانی که مخالف حکومت مذهبی ملاها هستند حمایت کنیم و آنها را تشویق کنیم."

مقاله به گزارش اخیر که حاکی است جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست به جاسوسی متهم و محکوم شده است اشاره می کند و می گوید "هنوز مرکب امضای رئیس جمهور اوباما در توافق تسلیحات اتمی ایران خشک نشده بود که رژیم ملاها یک گزارشگر غربی را که بیش از یک سال زندانی بود، به عذاب حتی طولانی تری گرفتار کرد."

به گفته نویسنده، محکومیت رضائیان در زمانی صورت گرفت که دولت اوباما فکر می کرد انقلاب سبز ۲۰۰۹ در غبار محو شده است، در آن زمان اعتراض انبوه که انتخاب محمود احمدی نژاد را به چالش گرفت با سرکوب خونین در خیابان ها و با دستگیری های جمعی مدافعان شجاع حقوق بشر روبرو شد.

در مقاله می خوانیم فغالان خواهان حمایت، حداقل معنوی از آقای اوباما شدند، اما رئیس جمهوری صدای آنها را به امید انجام یک معامله میراث ساز با سرکوبگرانشان ناشنیده گرفت.

روراباکر می گوید تاریخ می آموزد مذاکره با بازیگران بد جهان لزوما بد نیست، اما به این معنا نیست که طبیعت شیطانی کسانی که در طرف دیگر میز نشسته اند نادیده گرفته شود، اگر رژیمی که بر سرکوب مردم خود و وادار ساختن آنها به تسلیم استوار است، چگونه می توانیم روی حسن نیت آن حساب کنیم؟

مقاله می افزاید: علیرغم مخالفت کنگره و مردم آمریکا، توافق اتمی قرار است اجرا شود. بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار دارائی های آزاد شده را، احتمالا در اوائل ۲۰۱۶، در اختیار ایران قرار خواهد داد، این پول به جمهوری اسلامی اجازه خواهد داد رفتار خبیثانه خود را از جمله گسترش تروریسم جهانی و نقض منظم حقوق بشر در داخل، توسعه دهد.

روراباکر می گوید اما این نگرانی های ویژه نگرانی مشروع دیگری را برجسته می سازد، بحث دولت ما در مورد ایران نباید بر یک توافق اتمی ناقص متمرکز باشد.

مقاله می گوید این عارضه عدم درک تهدید بسیار گسترده تر ایران است، بنظر می رسد موضع اوباما بر این عقیده استوار است که رژیم مذهبی به اعتدال گرایش دارد، در ۲۰۱۳ آقای اوباما و شماری دیگر، انتخاب حسن روحانی رئیس جمهوری را بعنوان یک پیروزی برای عناصر اصلاح طلب در ایران، و نشانه ای از هدف های قیام عمومی ۲۰۰۹، پذیرا شدند. این اشتباه بود.از هنگام به قدرت رسیدن آقای روحانی، ۲ هزار اعدام صورت گرفته است. بیش از ۷۰۰ نفر فقط در سال جاری اعدام شده اند. این رقم شمار مردمی را که به حکم دادگاه ها به مرگ محکوم شدند شامل می شود. کسانی را که توسط مسئولان زندان کشته شدند، کسانی را که در اثر نبود مراقبت های پزشکی جان سپردند، یا کسانی را که زیر شکنجه در جریان بازجویی درگذشتند در بر نمی گیرد.

مقاله به پیداشدن جسد شاهرخ زمانی زندانی سیاسی در سلولش در ۱۳ سپتامبر اشاره می کند و می گوید شمار زندانیان سیاسی در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی کمتر نشده است و جرم شناختن نارضایتی هنوز فراگیر است.

مقاله می گوید یک وبگاه مدافع حقوق روزنامه نگاران اخیرا نتیجه مطالعاتی را که خواسته بود درباره حرفه روزنامه نگاری در ایران انجام گیرد دریافت کرد و متوجه شد نزدیک ۶۰ درصد روزنامه نگارانی که در مطالعه شرکت داشتند دستگیر شده اند و بیست درصد شکنجه شده بودند.

در ادامه مقاله روراباکر می گوید برنامه اتمی ایران ثبات جهان را تهدید می کند و می تواند پیشگامی برای نابودی و مرگ باشد، ما دستکم چند ماه فرصت داریم به این سناریو پاسخ دهیم، پیش از آن که توافق زیانش را وارد آورد، ما می توانیم اعدام های جمعی دیگر زندانیان، ضرب و جرح و مرگ بازداشتی سیاسی دیگری را به دلیل خودداری از پایان دادن به فعالیت هایش، شکنجه روزنامه نگار دیگر، و تهدید خانواده اش را تنها به این دلیل که واقعیت های کشورش را بیان کرد، انتظار داشته باشیم.

دانا روراباکر می گوید برای آمریکا و متحدانش گزینش بین برخورد با "رژیم ملاها" یا عمل نظامی آمریکا علیه آن نیست، مسیر پیشرفت یافتن راه هایی برای احیای بقایای انقلاب سبز است.

پاسخ بعدی ما به فریاد حمایت دموکرات های راستین ایران باید "آری" اشتباه ناپذیری باشد، "ما با شما هستیم، نه با مخالفانتان."

* برگردان فارسی این مقاله تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG