لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

افزایش تنش در مناسبات ایران و ترکیه


مناسبات بین ایران و ترکیه بر سر پشتیبانی آنکارا از َشورشیان سوریه بسرعت تیره می شود. در اقدامی بی سابقه، تهران برای نخستین بار در نزدیک 50 سال سفر بدون ویزا به ترکیه را لغو کرد.

مهرداد عمادی، ناظر رویدادهای ایران، عضو شرکت مشاور امور بین المللی بتاماکس، در مصاحبه ای با صدای امریکا گفت چنین اقدامی در محتوای افزایش تنش بین دو کشور کاملا قابل درک است. او می گوید بر این گمان است که منابع بسیارزیادی در پشت این تنش قرار دارند - مواضع متضاد در مدیریت بحران سوریه مهمترین آن ها است. مناسبات دو کشور هرگز چنین متشنج نبوده است.

رهبران ایران و دیپلمات های ارشد بر تندگوئی علیه آنکارا افزوده اند. رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه تهران را به ناسپاسی برای کوشش های دولت او جهت فرونشاندن تنش های بین المللی بر سر برنامه اتمی متهم کرده است. دو سال پیش، ترکیه، به عنوان عضو موقت شورای امنیت ، علیه تحریم های ایران رای داد.

مورال بیلهام، دیپلمات سابق ترکیه گفت درک تهران دشوار است.
او می گوید رییس ستاد مشترک ارتش ایران در یک کنفرانس خبری ترکیه را تهدید می کند، اما بعد وزیر امور خارجه منکر آن می شود، کدامیک را باید باور کرد؟
بیلهام گفت یک عامل در پشت پیام های ضد و نقیض این است که تهران می خواهد آنکارا از تماس هایش برای آزادی ۴۸ایرانی در سوریه استفاده کند.

اما عمادی می گوید این حالت همچنین ممکن است نشانی از اختلاف در داخل رهبری ایران باشد، که در مورد سیاست خارجی هرگز چنین نامتحد و نا هماهنگ نبوده است.

مساله کردها نیز نگرانی دیگری برای ترکیه است.
تهران در دهه ۱۹۹۰ از گروه شورشی پ کا کا در نبرد برای کسب حقوق بیشتر در ترکیه حمایت کرد، و بگفته عمادی ممکن است دوباره وسوسه شود از این گروه علیه آنکارا استفاده کند، اما این بازی خطرناکی است.
او می گوید: ایران جمعیت بزرگی از کردها دارد و در سال های اخیر آنها ناآرام تر شده اند. اما ایران گاهی به گزینه های بسیار خطرناکی متوسل شده است.

عاکف ِامر، مفسر یک روزنامه اسلامگرا در ترکیه گفت در حالی که مناسبات ایران و ترکیه به بحران سوریه ارتباط دارد، تنش ممکن است بیشتر شود.
او می گوید : اگر بحران بالا بگیرد، معنایش این خواهد بود که مشکل ایران و ترکیه عمیق تر می شود. و بسیار خطرناک است. بحران سوریه به مرزهای آن محدود نمی شود، و ممکن است به یک بحران منطقه ای واقعی،و شاید جنگ تبدیل شود.
XS
SM
MD
LG