لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

زندانیان سیاسی بیمار در ایران


ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امورخارجه امریکا اخیرا در یک بیانیه مطبوعاتی گفت ایالات متحده از گزارش های اخیر که محمد صادق کبودوند فعال کرد و نرگس محمدی مدافع حقوق بشر در زندان بیمار هستند و وضع آنها بسرعت بدتر می شود نگران است. او یاد آور شد کبودوند از ۶ خرداد در اعتراض به خودداری مسئولان زندان از دادن اجازه ملاقات با پسر بیمارش دست به اعتصاب غذا زده است، و نرگس محمدی از دسترسی به دارو و درمان برای ناراحتی های پزشکی گذشته محروم بوده است. گزارش می رسد هر دو در شرایطی بحرانی بسر می برند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران، گفت وضع زندان های ایران از حد اقل معیارهایی که سازمان ملل متحد اعلام کرده به مراتب پایین تر است. تراکم زیاد، نبود دسترسی کافی به آب، نقص در کارهای های مربوط به جدایی زندانیان، کیفیت فوق العاده پایین تاسیسات بهداشتی، شرایط خطرناک تهویه، کافی نبودن دسترسی به سرویس های پزشکی، جیره های غذایی ناچیز، ادامه خشونت و استفاده از زندانیان برای تسهیل مجازات، از جمله شرایط آزار دهنده و ناهنجار در زندان ها است.

زندانیان سیاسی که به دلیل باورهایشان یا کوشش برای استفاده از حق آزادی بیان، بندی شده اند، اغلب از بدرفتاری های اضافی رنج می برند. وزارت امور خارجه امریکا در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر یادآور شد زندانیان سیاسی در ایران منظماً در سلول های انفرادی نگاه داشته می شوند و با خطر بزرگتر شکنجه و آزار در بازداشت روبرو هستند. ضرب و شتم شدید، تجاوز جنسی، و محرومت از مراقبت های پزشکی مهم، از جمله بد رفتاری ها است.

عفو بین الملل در گزارش سال ۲۰۱۲ گفت گزارش ها حاکی است در ایران بالغ بر ۱۲ تن در شرایط مشکوک، از جمله محرومیت از درمان یا تاخیر در آن، در بازداشت جان سپرده اند. کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران اخیرا گفت دولت منظما کسانی را که به دلیل باورهایشان زندانش شده اند از دارو و درمان محروم می سازد.
سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت : ما از مقامات ایران می خواهیم تمام زندانیان سیاسی را بی درنگ آزاد سازند و به قوانین کشور و تعهدات بین المللی که آزادی بیان، مذهب، عقیده و تجمع را برای تمام شهروندان تضمین می کند، پای بند بمانند.
XS
SM
MD
LG