لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

ایران می گوید در کنفرانس هلسینکی شرکت خواهد کرد


ایران می گوید در کنفرانس بین المللی پیشنهادی برای ایجاد یک منطقه آزاد از تسلیحات اتمی در خاورمیانه در پایتخت فنلاند حضور خواهد یافت، با این حال یاد آور می شود که با توجه به خصومت های منطقه ای امید پیشرفت در آن زیاد نخواهد بود.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه در گزارشی از بروکسل گفت کنفرانس قرار است در اواخر سال جاری برای بحث در باره ممنوعیت تسلیحات اتمی و دیگر سلاح های دارای قدرت انهدام انبوه در خاورمیانه، در هلسینکی تشکیل شود، اما هنوز تاریخی تعیین نشده است و در مورد برپایی آن تردید هایی ابراز می شود.

حتی اگر هم تشکیل شود، اسراییل – که گفته می شود تنها زرادخانه اتمی در خاورمیانه را دارد- هنوز نگفته است آیا شرکت خواهد کرد یانه.

رویترز می گوید ایران با استفاده از سمیناری در بروکسل که اسراییل نیز در آن حضور داشت اعلام کرده در نشست فنلاند شرکت خواهد کرد. سمینار یک روزه به دعوت چند اندیشکده برای تقویت کوشش هایی جهت برگزاری جلسه هلسینکی سازمان داده شده بود.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت «جمهوری اسلامی سرانجام تصمیم گفته است در کنفرانس ایجاد منطقه آزاد از تسلیحات اتمی در خاورمیانه حاضر شود.»

او اظهار نظر کرد که کنفرانس راه را برای بوجود آوردن یک جهان رها از تسلیحات اتمی هموار خواهد ساخت.

رویترز به نقل از سلطانیه می گوید ایران بر این باور است که تمام کشورها باید برای تحقق هدف رها ساختن خاورمیانه از سلاح های انهدام جمعی بسیج شوند.

او روشن ساخت که ایران مساله توانایی های اتمی خود را در هلسینکی مطرح خواهد کرد. سلطانیه گفت ایران نمی تواند وضعیتی را که در آن اسراییل، باامضا نکردن پیمان ان پی تی توانایی های اتمی داشته باشد تحمل کند.

رویترز می گوید علی واعظ، کارشناس ایران در گروه بین المللی بحران گفت دو هدف در پشت تصمیم ایران به شرکت در کنفرانس هلسینکی وجود دارد. « ایران می خواهد با یک تیر دو نشان بزند: این نظر را که به دنبال تسلیحات اتمی است رد کند، و اسراییل را به عنوان تنها کشور دارای قدرت اتمی در منطقه نشان دهد.»
XS
SM
MD
LG