لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

ایران می خواهد با کمک چینی ها و روس ها یک مرکز مالی در جزیره قشم تاسیس کند


غروب آفتاب در جزیره قشم در خلیج فارس. عکاس: هادی نوید، ایلنا
غروب آفتاب در جزیره قشم در خلیج فارس. عکاس: هادی نوید، ایلنا

یک مقام جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران قصد دارد یک مرکز مالی در منطقه آزاد جزیره قشم تاسیس کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، فرهاد تقی زاده حصاری، مشاور ارشد شرکت سرمایه گذاری و توسعه قشم، در مصاحبه ای گفت بانک های چینی و روسی می خواهند دفاتر نمایندگی در منطقه ایجاد کنند. یکی از بزرگترین بانک های ژاپن نیز در این باره مذاکره می کند.

او در مصاحبه تلفنی حاضر نشد اسامی بانک ها را فاش کند، اما گفت "هدف مرکز مالی فقط قشم نیست، بلکه پنجره ای برای تمام کشور است. علاقه ورود به ایران زیاد است."

بلومبرگ می گوید اقتصاد ایران همیشه بر درآمد های نفت و مصرف در بازار داخلی متکی بوده است. در حالی که کشور پس از لغو تحریم ها بر آن است زیر ساخت های اقتصادی را دگرگون سازد و میلیارد ها دلار برای توسعه فرودگاه ها، ارتباط های حمل و نقل خرج کند، این بازار فرصت های زیادی برای بانک ها و اجرای پروژه های مالی فراهم می آورد.

تقی زاده حصاری گفت "ما پروژه های زیادی در بخش های گوناگون که برای سرمایه گذاران خارجی جالب است داریم. با این حال، نبود دسترسی به منابع مالی مناسب یکی از تنگناها است و این مرکز می تواند به ما در دسترسی به چنین منابعی کمک کند."

پیمان افضلی، مدیر یک شرکت سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه در تهران گفت بانک های ایران به دلیل عدم دسترسی به سرمایه بین المللی زیر فشار هستند و برای مدتی طولانی ناچار بوده اند بار تامین هزینه های اقتصاد کشور را به دوش بکشند.

بلومبرگ می گوید حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تلاش است سرمایه گذاران خارجی و شرکت های بین اامللی را برای کمک به اقتصاد کشور، که با تورم بالا و بیکاری جوانان دست بگیریبان است، جلب کند.

XS
SM
MD
LG