لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

سردبیر مجله کردی طرفدار اسراییل ناپدید شد


سردبیر کرد عراقی مجله ای که از گسترش مناسبات بین منطقه کردستان و اسراییل جانبداری می کند مفقود شده است.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه به نقل از خبرنگار مجله «نهاد اسراییل – کرد» در سلیمانیه، در منطقه خود مختار کردستان در شمال عراق، گفت مولود افند روز ۸ ژوئن (۱۹ خرداد) «برای ملاقات با کسی رفت و ناپدید شد.»

خبرنگار گفت سردبیر بعداز ظهر روز بعد تلفنی اطلاع داد دیداری خصوصی دارد و پس از یک هفته باز خواهد گشت.

در گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار گفته می شود زنی که به فارسی سخن می گفت روز ۱۳ ژوئن به تلفن افند پاسخ داد، اما از آن زمان تلفن قطع شده است. همکارانش گفته اند که امکان دارد او توسط ماموران اطلاعاتی ایران ربوده شده باشد.

گزارش بنقل از خبرنگار اضافه می کند دولت منطقه ای کردستان عراق سال پیش به رییس نهاد کرد- اسراییل اطلاع داد ایران خواسته است مجله توقیف شود، اما مقامات کردستان نپذیرفتند.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود ایران اسراییل را متهم کرده است که در کردستان فعالیت دارد. روز ۵ مه عظیم حسینی، کنسول ایران در اربیل، گفت آژانس های امنیتی ایران شواهدی پیدا کرده اند که «اسراییلی ها در کردستان هستند، و علیه ایران کار می کنند.»
و روز ۲۱ آوریل، اسماعیل کوثری عضو مجلس شورای اسلامی به العالم تلویزیون عربی زبان ایران گفت مقامات کردستان و آذربایجان «باید بدانند که حضور رژیم صهیونیستی در خاکشان به آنها صدمه خواهد زد.»

دولت خود مختار منطقه ای کردستان در پاسخ گفت «این نخستین بار نیست که مقامات ایران بدون ارائه مدرک یا دلیل چنین اتهامی وارد می کنند.»
XS
SM
MD
LG