لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۰

محکومیت مدافعان حقوق بشر در ایران


رژیم ایران به کمپین آزار و ارعاب علیه مردم ایران ادامه می دهد. مقامات ، که به زندانی ساختن مخالفان سیاسی وفعالان جامعه مدنی قانع نیستند، همچنین وکلائی را که از آنها دفاع می کنند هدف می گیرند.

دولت ایران چندین وکیل وابسته به مرکز مدافعان حقوق بشر را، که شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل تاسیس کرد، محکوم کرده یا به زندان انداخته است. رژیم در سال ۲۰۰۸ مرکز را بست.

اخیرا یک دادگاه تجدید نظر در تهران عبدالفتاح سلطانی، وکیل برجسته را که همراه با خانم عبادی به ایجاد مرکز کمک کرد، به ۱۳ سال زندان محکوم ساخت، و آشکارا بی اعتنایی رژیم به حکومت قانون را نشان داد.

آقای سلطانی، که از شمار زیادی از ایرانیانی که به دلیل باورها یا فعالیت های مدنی صلحجویانه هدف آزار قرار گرفته اند دفاع کرده ، بارها دستگیر شده است. در مارس ۲۰۱۲، او به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۸ سال زندان محکوم شد. دادگاه تجدید نظر اینک ۱۳ سال از این مجازات نابجا و بی اساس را تایید کرده است.

آقای سلطانی به فهرستی از وکلای حقوق بشر و فعالانی می پیوندد که رژیم ایران یا به زندان انداخته یا آنها را ناچار ساخته است از کشور فرار کنند. نرگس محمدی، که به عنوان مدیر اجرایی مرکز مدافعان حقوق بشر خدمت می کرد، نسرین ستوده، وکیل شیرین عبادی ، محمد علی دادخواه ، و محمد سیف زاده، که او نیز به تاسیس مرکز کمک کرد از جمله آنها هستند. این مدافعان حقوق بشر شرایط غیر قابل قبول زندان، از جمله محرومیت از دارو و درمان را تحمل کرده اند.

جاوید هوتن کیان، وکیل سکینه محمدی که به اتهام روابط نامشروع جنسی به سنگسار محکوم شد، نیز زندانی شده است. او در حال حاضر دوره محکومیت ۷ ساله را می گذراند، و گزارش های معتبر حاکی است که بشدت شکنجه شده است. محمد مصطفایی ، وکیل قبلی خانم محمدی در سال ۲۰۱۰ مجبور شد از ایران فرار کند.

جرائمی که گفته می شود این مردان و زنان مرتکب شدند، شامل کوشش هایی است که مقامات ایران را ناچار سازد به معیارهای عدالت که در قوانین ایران و در کنوانسیون های بین المللی مندرج است پای بند بمانند. آنها به دلیل کوشش هایشان به زندان افتاده اند، شکنجه شده اند و به تبعید رفته اند. نفرتی چنین آشکار از حکومت قانون و حقوق انسانی اساسی، گستاخی است.

عبدالفتاح سلطانی و تمام ایرانیانی که از حقوق بشر دفاع می کنند باید اجازه یابند بدون مانع و تبعیض کار کنند، و آنهایی که در زندان هستند باید بی درنگ آزاد شوند.

آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا گفته است، ایالات متحده در کنار کسانی که از حقوق مردان و زنان در سراسر جهان دفاع می کنند، خواهد ایستاد.
XS
SM
MD
LG