لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۵

جمهوری آذریایجان خواهان عذرخواهی ایران شد


جمهوری آذربایجان از ایران خواسته است بابت بیانیه های اخیر در ارتباط با برگزاری برنامه یوروویژن در باکو رسما پوزش بخواهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه آذربایجان روز پنجشنبه بیانیه های ایران را «موهن» نامید و گفت دولت آذربایجان انتظار دارد تهران هرچه زودتر عذرخواهی کند.
هفته پیش معترضین آذربایجانی در برابر سفارت ایران در باکو جمع شدند، و آنچه را سیاستهای ضد جمهوری آذربایجانی در ایران و نقض حقوق آذربایجانی ها در ایران نامیدند محکوم کردند. در جریان تجمع، تظاهر کنندگان عکسهای محمود احمدی نژاد و آیت اله خامنه ای را با اظهار نظرهای انتقادی حمل می کردند.
اعتراضها در پاسخ به تظاهرات جاری در شهرهای ایران علیه همکاری جمهوری آذربایجان با غرب، و میزبانی مسابقه موسیقی و آواز یورو ویژن (بزرگترین فستیوال آواز اروپا) برپا شد. برخی از منتقدین در ایران گفته اند برپایی چنین فستیوالی با اصول اسلامی مغایرت دارد.
جمهوری آذربایجان با آغاز فسیتوال در اوائل هفته زیر ذره بین جهانی قرار گرفته است. باکو این رویداد را شانسی برای تقویت سیمای خود می بیند، در حالی که گروههای فعال می خواهند از فرصت برای جلب توجه به کمپین های خود استفاده کنند.
تخمین زده می شود ۱۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان این فستیوال را تماشا کنند.
ارمنستان، که برسر منطقه قره باغ علیا با آذریایجان اختلاف دارد، این رویداد را تحریم کرده است.
XS
SM
MD
LG