لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

اهالی خانه سینما به قول پلیس اعتماد می کنند


iran voa pnn khane cinema sinama
iran voa pnn khane cinema sinama
تجمع بی مجوز
روزپنجشنبه ۲۷ تیرماه تجمع بیش از دوهزار نفری سینماگران در برابر خانه سینما با قول پلیس به پایان رسید. این تجمع به رغم غیرقانونی خوانده شدن آن از سوی پلیس و در پی فراخوان روز چهارشنبه دست اندرکاران خانه سینما برگزار شد.

رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ روز چهارشنبه در واکنش به این فراخوان گفته بود: «هرگونه تجمع سینماگران در مقابل خانه سینما تنها با مجوز وزارت کشور یا شورای تامین استان قابل برگزاری است». و افزوده بود که هیچ درخواستی برای صدور مجوز از سوی هیچ یک از دونهاد نرسیده است. مقصود از دو نهاد، خانه سینما با مدیریت محمد مهدی عسگرپور و خانه اصناف سینما، یا خانه سینمای ۲ است: نهاد تازه ساخته سینماگران به اصطلاح حزب اللهی، که حمایت دولت و سازمان سینمایی وزارت ارشاد را با مدیریت جواد شمقدری پشت سر دارند. می توان گفت یکی سازمان مردم نهاد صنفی سینما گران است و دیگری نهاد دولتی صنفی که با پشتیبانی وزارت ارشاد می خواهد محل و موقعیت خانه سینما را به اشغال خود درآورد.

ناامیدی از شمقدری و وزار ت ارشاد
محمد مهدی عسگرپور در تجمع امروز که در پایان مهلت ۴۸ ساعته برای مذاکره و رفع اختلاف دو گروه و با فراخوان او برگزار شده بود، بی نتیجه بودن این مذاکرات را چنین اعلام کرد: «مشخص است که نمی توانیم با مجموعه وزارت ارشاد وارد مذاکره شویم. آقای شمقدری بر مواضع قبلی اش تاکید کرده و این نشان می دهد شرایط تغییر نکرده».

او از قوه قضائیه و نیروی انتظامی خواست درباره قانونی یا غیر قانونی بودن پلمپ خانه سینما مداخله کنند. فرهاد توحیدی، سخنگوی خانه سینما نیز که برای دیدار با شمقدری رفته بود موفق به دیدار نشد و گفت: «پس از این کاری با شمقدری و سازمان سینمایی نداریم و تنها منتظر تعیین تکلیف از سوی رئیس جمهور هستیم».

به گزارش ایسنا روز چهارشنبه ۲۶ تیر ماه محمود احمدی نژاد در حاشیه جلسه هیئت دولت، درپاسخ به سؤالی درباره پلمپ خانه سینما گفته است: «پلمپ خانه سینما کار غلطی بود و ان‌شاءلله خانه سینما باز می‌شود». و این در حالی است که یک روز قبل از آن، سه شنبه، جواد شمقدری گفته بود «مسائل مربوط به خانه سینما را با هماهنگی رئیس جمهوری پیش می برد».

تشنج در تجمع
در جریان تجمع روز پنجشنبه، علیرضا داود نژاد سخن رانی تندی ایراد کرد و از جمله گفت: «یک جریان نفوذی جاسوس وطن‌فروش قصد دارد ملت ایران از تولید کالاهای فرهنگی عاجز شود». او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «درب خانه سینما را کسی بسته که در "جم تی‌وی"‌ آگهی فلزیاب می‌دهد» .او سپس کوشید پلمپ در خانه سینما را بشکند تا جماعت بتوانند وارد خانه سینما شوند. امری که با دخالت نیروی انتظامی و جمعی از خود سینماگران از آن جلوگیری شد

. همچنین گروهی از سینماگران نیز می خواستند از در پارکینگ وارد خانه شوند که با ممانعت نیروی انتظامی روبرو شدند.بقیه سینماگران از هم صنفان خود خواستند بر اعصاب خود کنترل داشته، کاری نکنند که نیروی انتظامی و قوه قضائیه و دولت دربرابرشان قرار گیرند.

پایان تجمع با تکیه بر قول رئیس پلیس
این تجمع امروز زمانی به پایان رسید که رئیس پلیس تهران بزرگ در آن حضور یافت و به سینماگران قول داد که تا ۶ مرداد، یعنی زمان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما، نیروی انتظامی در برابر در ساختمان خانه سینما نگهبانی کند واجازه ورود به آن را به کسی ندهد. حسین ساجدی نیا گفت: «با توجه به قولی که وزارت ارشاد و ریاست جمهوری داده، ان‌شاءالله قرار است مشکل حل شود، البته به ما این‌طور عنوان کرده‌اند و دوستان باید خودشان پیگیر موضوع باشند». او به سینما گران قول داد: « من به شما قول می‌دهم نیروی پلیس روبروی ساختمان مستقر شود و این اطمینان را به شما خواهم داد که تا شش مرداد که زمان برگزاری مجمع عمومی است، حفاظت خانه سینما در اختیار نیروی انتظامی باشد و هیچکس به آن ورود نکند».

با اعتماد به این وعده و قول پلیس بود که عسگر پور، مدیر عامل خانه سینما، از همه صنف های سینمایی خواست ساعت ۱۰ صبح ششم مرداد به خانه سینما بازگردند تا مقدمات برگزاری مجمع عمومی را برای عصر همان روز برگزار کنند. البته جواد شمقدری گفته است روز ششم مرداد روز ضربت خوردن امام علی است و هیچ جلسه ای دراین روز نباید برگزار شود.

ماجرای پلمپ چه بود
ساختمان خانه سینما دوشنبه شب توسط حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پلمپ شد تا در اختیار گروهی سه نفری قرار گیرد که قصد دارد عده ای از سینماگران را با حمایت سازمان سینمایی وزارت ارشاد تحت نام خانه اصناف سینمای ایران یا گروه خانه سینما ۲ در آن گرد آورد. "خانه اصناف سینمای ایران" به تازگی مجمع عمومی برگزار کرده و وزارت ارشاد هم آن را به رسمیت شناخته است. دوشنبه شب با پلمپ در این ساختمان در خیابان سمنان بود که دعوا بر سر خانه سینما بار دیگر بالا گرفت.
خانه اصناف سینمای ایران مدعی است اموال و ساختمان خانه سینما بر اساس اساسنامه خانه سینما باید در اختیار این تشکل تازه پا قرار گیرد.

۴۸ ساعت آتش بس برای مذاکره
پلمپ ساختمان خانه سینما با اعتراض اهالی خانه سینما روبروشد وآنان روز سه شنبه در اعتراض به پلمپ خانه شان در برابر ساختمان تجمع کردند. با دخالت نیروی انتظامی قرار شد ساختمان تا ۴۸ ساعت تحت حفاظت نیروی انتظامی باشد و در این مدت دو گروه به مذاکره و رفع اختلافات بپردازند.

وقتی مذاکرات اهالی خانه سینما با وزارت ارشاد به جایی نرسید، بیش از دو هزار نفر از آنان امروز، پنجشنبه ساعت هشت صبح در پاسخ به فراخوان مدیر عامل خانه سینما در برابر خانه سینما تجمع کردند.

در میان تجمع کنندگان می توان از سینماگرانی چون بهمن فرمان‌آرا، رخشان بنی اعتماد، کمال تبریزی، پرویز پرستویی، علیرضا داودنژاد، اصغر فرهادی، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، رضا کیانیان، کیومرث پوراحمد، پرویز پورحسینی، داریوش فرهنگ، غلامرضا موسوی، منوچهر محمدی، الهام پاوه‌نژاد، سامان مقدم، رویا تیموریان، مسعود رایگان، وحید موساییان، فاطمه گودرزی، مریم بوبانی، همایون ارشادی، حسن پورشیرازی، مهرداد صدیقیان، همایون اسعدیان، مجتبی راعی، حمیرا ریاضی، محمدعلی سجادی، شهرام مکری، مهرداد فرید، ستاره اسکندری، جواد نوروزبیگی، منوچهر شاهسواری، محمد پیرهادی، پگاه آهنگرانی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، ژاله صامتی، مهدی رحمانی، مجید برزگر، مجتبی میرطهماست، سپیده عبدالوهاب، رضا داوودنژاد، محسن هاشمی، بیژن امکانیان، صابر ابر، هانیه توسلی، مهرشاد کارخانی، عزیزالله حمیدنژاد، حسین محجوب، علی دهکردی، خسرو دهقان، جعفر دهقان،‌ محمدعلی نجفی، بهروز شعیبی، مهدی فخیم زاده، عزیز ساعتی، پیمان قاسم‌خانی، سیف‌الله صمدیان، پارسا پیروزفر، بیژن امکانیان، داریوش اسدزاده، رضا درمیشیان، سروش صحت، کامبوزیا پرتوی، مازیار میری، بیژن میرباقری، رسول صدرعاملی، عبدالله اسفندیاری، ابوالحسن داوودی، محسن امیریوسفی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

اصغر فرهادی نیز در اواسط روز به این تجمع پیوست که با استقبال گرم حاضران روبرو شد.

بودن یا نبودن، مسئله خانه سینما این است
به نظر می رسد که تا روز ششم مرداد، ده روز دیگر، اوضاع آرام باشد. در صورت برگزاری مجمع عمومی در ششم مرداد، اهالی خانه سینما خواهند کوشید از راه مدنی و با رای گیری و از طریق انتخابات خواست های خود را تحقق بخشند. هنوز معلوم نیست که موضع وزارت ارشاد و جواد شمقدری و از همه بالاتر رئیس جمهور فعلی در قبال بودن یا نبودن خانه سینما چگونه خواهد بود؟
ببینیم تا اسب اسفندیار سوی آخور آید همی بی سوار
و یا باره رستم جنگجوی به ایوان نهد بی خداوند روی
XS
SM
MD
LG