لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

ابهام درباره صدور حکم ۱۰ سال زندان برای زن جوانی که آهنگ «شهره» را در روستای ابیانه خواند


نگار معظم، هنرمند اهل شیراز
نگار معظم، هنرمند اهل شیراز

برخی منابع از ایران می گویند جمهوری اسلامی، «نگار معظم»، خواننده شیرازی که چندی پیش ترانه‌ای از شهره صولتی را در ابیانه اجرا کرد، به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

ویدئوی آوازخوانی نگار معظم که روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه در میان یک تور گردشگری در روستای تاریخی ابیانه که اقدام به اجرای آواز به صورت تک خوانی کرده بود در شبکه های مجازی دست به دست شد و کاربران آن رویداد را «از زیبایی‌های ایران» دانستند و پس از مدتی این خواننده شیرازی از سوی دادستانی عمومی و انقلاب این شهر احضار و راهنمای گردشگران این تور نیز به مراجع قضائی معرفی شده است.

یک ماه پیش او در ترکیه همان آهنگ را در کنسرت شهره، با او اجرا کرد.

با این حال روز جمعه، برخی منابع از جمله ندای زنان ایران خبر داد خانم معظم از سوی محمد تکبیرگو، دادستان عمومی و انقلاب ابیانه، به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

بنا بر گزارش منتشر شده، دادستان عمومی و انقلاب ابیانه اعلام کرده است که این حکم «برای خانمی که قصد ترویج بی بند باری در کاشان را داشت، صادر شد، نامبرده نیز به صورت قاچاقی از کشور خارج شده و هم اکنون مقیم کشور کانادا است.»

این اخبار در حالی منتشر شده است که خبرگزاری ایرنا روز پنجشنبه ۲۲ شهریور آن را تکذیب کرد. خبرگزاری ایرنا به نقل از محمد تکبیرگو، دادستان عمومی و انقلاب شهر ابیانه نوشته است که «مطالب انتشار یافته مبنی بر محکومیت فردی به جرم خوانندگی در فضای مجازی صحت ندارد.»​

خانم معظم در شرح ویدئو در اینستاگرام خود نوشت که پس از اجرا در ابیانه و اتفاقات تلخ پس از آن فکر می‌کردم باید برای همیشه موسیقی و آواز را فراموش کند. خانم معظم در ادامه از اجرا در کنار شهره صولتی به عنوان معجزه ای یاد کرده که انتظارش را می‌کشید و گفته آرزوی او از کودکی که همان آزادانه خواندن روی صحنه بود با حمایت خانم صولتی میسر شد.

آوازخوانی زنان در ایران ممنوع است و طی ۴۰ سال گذشته هنرمندان زن اجازه فعالیت رسمی در زمینه تک خوانی را نداشته و شمار زیادی از هنرمندان مرد نیز به خاطر کار با خوانندگان زن یا مشخص بودن صدای زن در کارهای‌شان ممنوع‌الفعالیت شده‌اند؛ اما در سالهای اخیر ویدئوهای بسیاری از تمرین و اجراهای خصوصی آوازخوانی زنان در ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ایالات متحده بارها برخورد تبعیض آمیز و امنیتی رژیم و سرکوب اقشار مختلف در ایران، از جمله زنان، را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG