لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

رامنی در رقابتی تنگاتنگ با سنتوروم در آيوا پيروز شد


رامنی در رقابتی تنگاتنگ با سنتوروم در آيوا پيروز شد
رامنی در رقابتی تنگاتنگ با سنتوروم در آيوا پيروز شد

نامزدهای رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه روز سه شنبه برای تعيين نامزد رسمی اين حزب، رقابت سراسری خود را از انجمن های حزبی در ايالت آيوا، آغاز کردند.

ميت رامنی، فرماندار پيشين ايالت ماساچوست، در رقابتی تنگاتنگ با ريک سنتوروم، سناتور پيشين از ايالت پنسيلوانيا، به پيروزی دست يافت.

يک مقام حزب جمهوريخواه روز چهارشنبه اعلام کرد که رامنی توانست سنتوروم را با اختلاف فقط ۸ رأی در تنگاتنگ ترين انتخابات تاريخ کميته های حزبی در آيوا، شکست دهد. ران پاول، کانديدای ضدجنگ با ٢۱ درصد آراء مقام سوم را کسب کرد.

پيش از اعلام نتيجه نهايی، رامنی به تصور آنکه سنتوروم پيروز در اين مرحله شده است، به وی تبريک گفت.

ريک سنتوروم يک روز پيش از انتخابات در آيوا در نقش يک رقيب جدی ظاهر شد و گفته بود: فقط اين را می گويم، پولی که ما در اين چند روز جمع آوری کرديم در چند ماه اخير هم جمع نکرده بوديم، و با پرش از رده صفر به رده ۶۰ در نظرسنجی ها، به ما در اين کار کمک زيادی کرد.

و ران پاول، نماينده مجلس نمايندگان از حزب جمهوريخواه، شانه به شانه رامنی و سنتوروم در صدر نظرسنجی ها در آيوا قرار داشت. ران پاول، نماينده ايالت تگزاس روز دوشنبه در يک تجمع انتخاباتی در آيوا، گفته بود: ديگران نمايانگر وضعيت موجود هستند، اما در رابطه با سياست خارجی در دفاع از آمريکا صحبت نمی کنند. آن ها راجع به شرارت در جهان حرف می زنند و می خواهند آمريکا نقش پليس را در جهان بازی کند. آيا آن ها واقعاً به آزادی های فردی شما اهميتی می دهند. اما برای ران پاول رقابت در ايالت های ديگر بسيار دشوار خواهد بود.

در همين حال نقشه راه ميت رامنی از آغاز، حمله به مواضع باراک اوباما، رييس جمهوری، بود. در يک تجمع انتخاباتی در شهر ديون پورت در آيوا، روز دوشنبه، او با زير حمله گرفتن کسری بودجه دولت پرزيدنت اوباما، گفته بود: اوباما از ميزان کسری بودجه که جورج بوش بر جای گذاشته بود خشمگين بود. يادتان هست، حدود ۴۵۰ ميليارد دلار. کسری بودجه اوباما حدود سه برابر آن است.

اکنون با پايان يافتن رقابت ها در انجمن های حزبی در آيوا، رقابت های نامزدهای انتخابات رياست جمهوری از حزب جمهوريخواه در سراسر آمريکا آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG