لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها از امشب در ایالت آیووا شروع می‌شود


روند انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در آمریکا تا ساعاتی دیگر در ایالت آیووا شروع می‌شود. چهار سال پیش و در جریان شروع انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها، هیلاری کلینتون با فاصله‌ای اندک از برنی سندرز پیشی گرفت و پیروز این ایالت شد.

شامگاه دوشنبه ۱۴ بهمن رای‌دهندگان ایالت آیووا در جلساتی حاضر شده و سعی می‌کنند کاندیدا یا کاندیداهای برتر را انتخاب کنند. به گزارش سایت هیل، جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهوری آمریکا، برنی سندرز سناتور مستقل ایالت ورمانت، پیت بوتیجج (به گویش آمریکایی: بودِجِج) شهردار سابق ساوث‌بند در ایالت ایندیانا، و الیزابت وارن سناتور دموکرات ایالت ماساچوست، در میان نظرسنجی‌ها از بقیه کاندیداها بالاتر هستند.

سایت هیل در گزارشی می‌گوید در میان کاندیداهای حزب دموکرات، برنی سندرز پیش است و احتمال پیروزی او زیاد است. این گزارش می‌گوید احتمال موفقیت الیزابت وارن در آیووا هم می‌رود.

پس از انتخابات درون حزبی در آیووا، جریان انتخابات درون حزبی حزب دموکرات در دیگر ایالت‌ها دنبال می‌شود. پس از آیووا و به فاصله هشت روز، ایالت نیوهمپشایر محل برگزاری انتخابات درون حزبی است و این روند در دیگر ایالت‌ها از جمله نوادا و کارولینای جنوبی دنبال می‌شود.

پس از آن ۱۴ ایالت آلاباما، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مِین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمانت، و ویرجینیا همزمان و در یک روز صحنه برگزاری انتخابات درون حزبی خواهند بود.

اندرو یَنگ، الیزابت وارن، تام استایر، برنی سندرز، دووال پاتریک، ایمی کلوباشار، تولسی گابارد، پیت بوتیجج، مایک بلومبرگ، جو بایدن، و مایکل بنت، ۱۱ کاندیدایی هستند که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها رقابت می‌کنند. تا این لحظه، ۱۷ کاندیدای دموکرات به تدریج به فعالیت انتخاباتی خود پایان داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG