لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۴

جان کری به برنامه اقتصادی فلسطینی ها خوش بین است


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا روز یکشنبه گفت رهبران دست اندرکار در امور تجارت جهانی، درحال مطالعه اعطای یک سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری در اقتصاد فلسطینی ها هستند تا از تلاشهای مربوط به استقرار یک صلح جامع در خاورمیانه پشتیبانی شود.

جان کری میگوید ابتکار و گامهای اولیه سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه های جهانگردی، ساختمان، کارخانه های سبک، انرژی، کشاورزی و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات در حال حاضر نتایج حیرت آوری را بوجود آورده است.

آقای کری که در یک کنفرانس اقتصاد جهانی در اردن سخن می گفت افزود چنین سرمایه گذاری می تواند تولید ناخالص داخلی را در سه سال آینده پنجاه درصد افزایش دهد که خود نرخ بیکاری را از ۲۱ درصد به ۸درصد کاهش میدهد. وزیر امورخارجه آمریکا خاطرنشان کرد با این سرمایه گذاری، بویژه بخشهای کشاورزی و خانه سازی شدیدا فعال خواهند شد.

جان کری گفت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رهبر فلسطینیها هر دو از این طرح پشتیبانی می کنند زیرا فلسطینیها با تغییر شرایط سرمایه گذاری، از کارآمدی بیشتری برخوردار خواهند شدو این خود کمک شایانی به آینده سازی خواهد کرد.

در همین حال شیمون پرز رییس جمهوری اسرائیل نیز که در کنفرانس اقتصاد جهانی در بحر المیت اردن شرکت کرده بود ابراز امیدواری کرد که وزیر امورخارجه آمریکا علاوه بر یک طرح سیاسی، یک طرح اقتصادی مهمی را نیز برای حل مساله منطقه به همراه آورده است.

محمود عباس رهبر فلسطینیها گفت این پیشنهاد در زمان بسیار حساسی ارائه میشود زیرا نسل جدید امیدهای خود را در رابطه با راه حل، ایجاد «دو کشور» تقریبااز دست داده ، زیرا آنچه را که آنها شاهدند امیدی برای آنها به آینده باقی نمی گذارد.

طرح اقتصادی فلسطینی ها در رابطه با مذاکرات چهارجانبه خاورمیانه است. مذاکرات چهارگانه متشکل از ایالات متحده، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و روسیه است.
XS
SM
MD
LG