لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۸

متهم کلاهبرداری اینترنتی ۶۰ میلیون دلاری در نیجریه دستگیر شد


نیجریه یکی از مراکز اصلی جرایم اینترنتی در دنیا محسوب می شود.
نیجریه یکی از مراکز اصلی جرایم اینترنتی در دنیا محسوب می شود.

پلیس بین الملل و آژانس "نیجریه در مبارزه با فساد مالی" روز دوشنبه اعلام کردند فردی را که با استفاده از ایمیل متهم به ۶۰ میلیون دلار دزدی از شرکت های بزرگ در سراسر دنیا شده بود دستگیر کردند.

این کلاهبردار ۴۰ ساله اهل نیجریه که با نام مایک (Mike) شهرت یافته بود و رئیس یک تیم کلاهبرداری اینترنتی بود در ماه ژوئن با یکی از همدست ها ی خود در پورت هارکورت، پایتخت نفتی نیجریه، دستگیر شد.

این باند کلاهبردارها که از ۴۰ عضو تشکیل شده بود با فرستادن ایمیل های قلابی و تقاضای اطلاعات مالی افراد پول آنها را از حسابشان خالی می کردند. بنا به بیانیه ای منتشر شده از پلیس بین الملل یکی از قربانیان این باند کلاهبرداری مالی ۱۵.۴ میلیون دلار از دست داده است.

این باند به آدرس ایمیل شرکت های تجاری کوچک و متوسط در سرتاسر دنیا دسترسی پیدا کرده بود. آنها با هک کردن ایمیل افراد برای آنها پیام هایی فرستاده و در آن خواستار انتقال اینترنتی پول می شدند.

به گفته نوبورو ناکاتانی مدیر اجرایی بخش جهانی نوآوری پلیس بین الملل، این جرایم که روز به روز افرایش می یابند، تهدیدی جدی محسوب می شوند و تا کنون ده ها هزار شرکت در سراسر دنیا قربانی آنها شده اند.

او همچنین از مردم و شرکت ها خواست تا هوشیاری بیشتری در مقابل تقاضاهای اینترنتی مشکوک به خرج دهند.

رئیس این باند هم اکنون با گذاشتن وثیقه آزاد شده است که نشان می دهد هنوز شواهد کافی برای متهم کردن او در دست نیست.

XS
SM
MD
LG