لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۹

انتشار مطالبات دولت آمریکا از کمپانی ها برای اطلاعات اینترنتی کاربران


فیسبوک، مایکروسافت، یاهو و گوگل روز دوشنبه چاپ جزئیاتی درباره درخواست های دولت برای دریافت اطلاعاتی که این شرکت ها دریافت می کنند را آغاز کردند. هدف این شرکت ها نشان دادن مشارکت محدود خود در شنود دولتی بر شهروندان است.

صنعت تکنولوژی بر شفافیت بیشتر بر درخواست دولت تاکید دارد و می خواهد که نگرانی از مشارکت خود در برنامه های گسترده شنود دولتی را کاهش دهد. فعالیت های دولت آمریکا در شنود گسترده فعالیت های اینترنتی و مکالمات تلفنی شهروندان تابستان گذشته توسط ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا فاش شد.

دولت آمریکا ماه گذشته گفت قوانین تحدید افشای جزئیات درباره شنود اطلاعاتی را تسهیل خواهد کرد. چندین شرکت از جمله گوگل و مایکروسافت سال گذشته به دنبال توانایی افشای اطلاعات بیشتر، از دولت شکایت کردند.

برد اسمیت، از مدیران ارشد مایکروسافت روز دوشنبه گفت که اطلاعات تازه نشان داده اطلاعات مورد درخواست اخیر دولت، آنقدرها هم که گمان می شد گسترده نیست.

مایکروسافت گفت ۱۵ تا ۱۵،۹۹۹ حساب کاربری مایکروسافت شامل فرمان درخواست محتوا طی شش ماه اول ۲۰۱۳ هستند.

همزمان، آقای اسمیت گزارش های رسانه ای را مطرح کرد که می گوید بر اساس اسناد افشا شده اسنودن، دولت بدون اطلاع شرکت های تکنولوژی به اطلاعات کاربرانشان دست یافته است.
او گفت:‌‌ «ما معتقدیم که طبق قانون اساس دولت باید از طریق کمپانی های آمریکای و در چارچوب قانون به دنبال اطلاعات باشد.»

چندین شرکت اینترنتی قبلا شمار تقریبی نامه ای امنیت ملی را افشا ساختند که عمدتا با هدف کسب اطلاعات کاربران بدون تایید قانون بوده اند. حال، شرکت ها برای افشای اطلاعات بیشتر درمورد این درخواست ها، اختیار عمل بیشتری دارند.

گوگل گفت اطلاعات ۹ هزار تا ۹،۹۹۹ حساب کاربری اش مورد تقاضا بوده است. فیسبوک نیز گفت که تقاضاهایی برای دادن اطلاعات ۵ تا ۶ هزار حساب کاربری تحت فشار قرار گرفته است.

یاهو گفته است که برای در اختیار گذاشتن اطلاعات ۳۰ تا ۳۱ هزار تا از حساب های کاربری اش مورد درخواست قرار گرفته است که از جمله شامل برخی کلمات در ایمیل، چت، سرویس عکس فلیکر و یا تقویم می شود.

شرکت های فوق اطلاعات مربوط به این مسئله را روی بلاگ های خود شرح داده اند.
درخواست های دولت برای دریافت اطلاعات کاربران، شمار بالایی از صدها میلیون کاربر هر یک از این شرکت ها را تحت تاثیر قرار داده است.

مایکروسافت، گوگل و فیسبوک گفته اند بین صفر تا ۹۹۹ درخواست را طی شش ماهه اول ۲۰۱۳ از دولت دریافت کرده اند.

این سه شرکت همچنین گفت بین صفر تا ۹۹۹ درخواست غیرمحتوایی را بین ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۳ دریافت کرده اند که به دنبال اطلاعات کلی کاربران بود مثلا نام حساب کاربری افراد.
XS
SM
MD
LG