لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

آینده اینترنت و حقوق بشر


آمریکا بر این باور است که آزادی بیان و تجمع حقوقی است که تمام مردم باید از آن برخوردار باشند. سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان مل متحد اخیرا گفت "آمریکائیان و مردم سراسر جهان از اینترنت باز و آزاد، از تقسیم گسترده اطلاعات و عقاید، از بازارهای آزاد برای تجارت و از شفافیت و پاسخگوئی بیشتر دولت، بسیار سود می برند."

اینترنت نقش مهمی در حمایت از فعالیت های دموکراتیک سازمان های غیر دولتی و افراد بازی می کند. سامانتا پاور در اجلاس مجمع عمومی سازمان مل متحد در مورد آزادی اینترنت یادآور شد ارتباط مهمی بین دولت هایی که از اینترنت برای سرکوب شهروندان و سازمان های غیر دولتی خود استفاده می کنند، و دولت هایی که اینترنت را برای حملات سایبری به کشورهای دیگر و هک کردن وبگاه های اتباع و شرکت های خارجی بکار می برند، وجود دارد.

در جریان کنفرانس، خانم پاور با تاکید بر نقش مهمی که اینترنت آزاد در پاسداری از حقوق بشر بازی می کند، طرح فناوری آزادی اینترنت LIFT را اعلام کرد، هدف این است که فناوری های نسل بعدی برای دور زدن سانسور اینترنت تقویت شود. آمریکا این طرح را با ۱۰ میلیون دلار سرمایه گذاری آغاز می کند، و حمایت سالانه از آزادی اینترنت را به ۳۳ میلیون دلار افزایش می دهد.

سامانتاپاور گفت: تاثیر بالقوه فناوری های جدید می تواند عمیق باشد. قابلیت آن را دارد اینترنت را در برابر کنترل مقاوم تر سازد. فناوری های جدید می تواند به میلیون ها کاربر کمک کند بار دیگر به اینترنت جهانی بدون سانسور دسترسی پیدا کنند. آنها حمایت آمریکا از فناوری های ارتباطی امن و نیز حمایت گسترده تر از توسعه جامعه مدنی و ایمنی دیجیتال و فیزیکی مدافعان حقوق بشر را تکمیل می کند.

اما آمریکا نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. دولت های بیشتری باید پیوستن به ائتلاف آزادی اینترنت را بررسی کنند. افزون بر این، شرکت های فناوری باید اصول راهنمایی سازمان مل متحد در بازرگانی و حقوق بشر را بپذیرند. آنها همچنین در موقعیتی قرار دارند که می توانند از توانایی های خود در نوآوری فناوری برای حفظ اینترنت آزاد و باز استفاده کنند.

مهم است به یاد بیاوریم که تاریخ از آزادی طرفداری می کند. نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت" "کوشش های قبلی برای از بین بردن یا مهار فناوری های جدید برای تقویت آزادی بیان سرانجام شکست خورده است." بنابراین، حتی در حالی که دولت های سرکوبگر در تلاش هستند اینترنت را کنترل کنند، شرایط و زمان بسود آزادی است.

XS
SM
MD
LG