لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

شفافیت بین الملل: دادگاه ها و پلیس کشورهای خاورمیانه به شدت فاسد هستند


پلیس های تونسی در مناطق سواحل این کشور
پلیس های تونسی در مناطق سواحل این کشور

سازمان "شفافیت بین الملل" در گزارش جدید خود می گوید فساد در خاورمیانه و شمال آفریقا افزایش یافته است.

این سازمان بر اساس تحقیقی که در ۹ کشور خاورمیانه انجام داده است، می گوید ۶۱ درصد مردم معتقدند که سال گذشته میلادی فساد در این منطقه افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، از هر سه نفر در منطقه تقریبا یک نفر مجبور به پرداخت رشوه شده است.

سازمان شفافیت بین الملل می گوید نظام قضایی و نیروی انتظامی یا پلیس، از جمله فاسد ترین نهادها در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا هستند به طوری که دست کم از هر سه نفری که کارش به دادگاه ها رسید یک نفر رشوه داده است و از هر چهار نفر که با پلیس برخورد کرده است، یک نفر رشوه داده است.

بیست و هشت درصد مردم شرکت کننده در تحقیق سازمان "شفافیت بین الملل" معتقدند که در سال ۲۰۱۵ دولت ها برای مبارزه با فساد عملکرد خوبی داشتند در حالی که ۶۸ درصد خلاف این نظر را دارند و می گویند دولت ها برای مبارزه با فساد بد عمل کرده اند.

بر اساس این تحقیق، مردمی که رشوه می دهند برای آنکه آن را بازگو نکنند مورد تهدید قرار می گیرند به طوری که از هر ۵ نفری که فساد را گزارش کرده، دو نفر با اقدامات تلافی جویانه روبرو می شوند. سی درصد مردم طبق این گزارش نگران آن هستند که اگر فساد را گزارش کنند، با اقدامات تلافی جویانه مواجه شوند.

شفافیت بین الملل برای تهیه این گزارش در نوامبر ۲۰۱۵ با مردم کشورهای الجزایر، مصر، اردن، لبنان، مراکش، مناطق فلسطینی، سودان، تونس و یمن صحبت کرده است.

XS
SM
MD
LG