لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

رشته های محبوب تحصیلی در آمریکا


رشته های محبوب تحصیلی در آمریکا
رشته های محبوب تحصیلی در آمریکا

رشته های مهندسی و مدیریت بازرگانی در بین دانشجویان خارجی پر طرفدار است

در سال های اخیر دانشگاه ها و کالج های آمریکایی شاهد افزایش حضور دانشجویانی از خارج بوده اند که گرایش تحصیلی آنها، مهندسی و یا مدیریت بازرگانی بوده است.

شواهد حاکی از آن است که دلیل محبوبیت این دو گرایش تحصیلی در بین دانشجویان خارجی به این دلیل است که از نظر آنها، تحصیل در آمریکا، آنان را به بهترین شکیل برای دستیابی به یک شغل خوب آماده می کند.

نزدیک به ۴۰ درصد از ۷۰۰ هزار دانشجوی خارجی که سال تحصیلی گذشته در آمریکا تحصیل کردند، در رشته های مدیریت بازرگانی و یا مهندسی درس خوانده اند. این آماری است که اخیرا « موسسه آموزش بین المللی» یا IIE آن را در گزارشی تحت عنوان Open Doors ارائه داده است. بر اساس این آمار، رشته مدیریت بازرگانی در صدر، و پس از آن رشته های مهندسی قرار دارد.

پگی بومنتال، نایب رییس موسسه آموزش بین المللی می گوید تعداد دانشجویان چینی و هندی در کل تعداد دانشجویان خارجی تاثیر زیادی دارد. چین و هند به ترتیب بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در ایالات متحده دارند.

پگی بومنتال می گوید:«اقتصاد رو به رشد هند و چین فرصت های شغلی زیادی را برای تحصیلکردگان در رشته های مهندسی و بازرگانی در دانشگاه های آمریکا فراهم کرده و دانشجویان فورا نتیجه سرمایه گذاری خود را برای کسب یک مدرک آمریکایی می بینند.»

جینش شاه، یک مدیر بانک آمریکایی «کپیتال وان» می گوید داشتن یک مدرک تحصیلی از آمریکا، برای دانشجویان مهندسی و مدیریت بازرگانی خارجی با ارزش است.

او که اهل هند است، ۹ سال پیش به آمریکا آمد تا از دانشگاه فلوریدا در رشته مهندسی صنایع مدرک کارشناسی ارشد دریافت کند.

او می گوید:«نظام دانشگاه ایالتی در آمریکا خیلی پیشرفته تر از دست کم جاهای دیگری است که من دیده ام، مثل هند، استرالیا و بریتانیا.»

به گفته جینش شاه، روش پژوهش در یک دانشگاه آمریکایی خیلی پیچیده و پیشرفته است و پژوهش با حمایت یک شرکت و با آنچه در عمل با آن روبرو خواهید شد انجام می شود.

حینش شاه می گوید تجربه تحقیق در آمریکا به دانشجویان تحصیلکرده در این کشور یک برتری می دهد که آنان را از دیگر متقاضیان کار در دنیای تجارت جدا می کند.

جذابیت فرصت های پژوهشی برای دانشجویان خارجی در آمریکا، با نگاه به دانشگاه هایی که بیشتر از همه دانشجویان خارجی دارند، بیشتر آشکار می شود.

نوزده دانشگاه از ۲۵ دانشگاه برتری که نامشان در گزارش امسال Open Doors آمده است، در سال ۲۰۰۹ به عنوان دانشگاه های برتر در زمینه پژوهش از سوی «مرکز عملکرد دانشگاه ها» معرفی شده بودند.

دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین، یکی از این دانشگاه ها است. سال گذشته میلادی، حدود ۷۳۰۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل بودند. طبق آمار موسسه آموزش بین المللی، این دانشگاه پس از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بیشترین تعداد دانشجوی خارجی را در آمریکا دارد.

جولی میسا، مدیر بخش دانشجویان خارجی دانشگاه ایلینوی می گوید پژوهش، یکی از دلایل اصلی است که حدود ۴۰ درصد دانشجویان خارجی، برای تحصیل در رشته های مهندسی به دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین آمده اند.

او می گوید دانشجویان مهندسی در آمریکا معمولا فرصت دسترسی به مجهزترین آزمایشگاه ها و بهره مندی از پیشرفته ترین فناوری ها را پیدا می کنند.

به گفته جولی میسا، فرصت های دیگر و جایگاه اقتصادی نیز در این امر تاثیر گذار است:«آمریکا جایگاه ویژه ای در جهان تجارت دارد و انگلیسی زبان مهمی در تجارت است، زبان بین المللی است، و آمدن به این کشور به قصد تحصیل از این منظر نیز معنا پیدا می کند.»

محبوبیت تحصیل در رشته های بازرگانی نیز قابل تایید است. در آمریکا، گروه های آموزشی رشته های بازرگانی در بیشتر دانشگاه هایی که دانشجویان خارجی را جذب می کند، معمولا در رتبه بندی های دانشگاهی جایگاه بالایی دارند.

جولی میسا از دانشگاه ایلینوی می گوید شرایط مالی، عامل مهم دیگری برای دانشجویان خارجی است. او می گوید وضعیت اقتصادی در کشوری که دانشجوی خارجی تابعیت آن را دارد و وضعیت مالی خانواده دانشجو، دارای اهمیت است.

جیناش شاه، از بانک کاپیتال وان می گوید هزینه تحصیل شاید یکی از دلایل پایین بودن شمار دانشجویان خارجی در رشته های پزشکی و کاهش تعداد آنها باشد.

آمارOpen Doors نشان می دهد که در سال تحصیلی ۲۰۱۰ - ۲۰۰۹ حدود هشت و نیم درصد از تعداد دانشجویان خارجی در رشته های پزشکی کاسته شده است. حدود ۳۲۱۰۰ دانشجو یا کمی کمتر از ۵ درصد کل دانشجویان خارجی در رشته های پزشکی تحصیل می کنند که این رقم، حدود یک چهارم دانشجویان رشته های مهندسی است.

جیناش که همسرش در آمریکا فیزیوتراپیست است و او نیز اهل هند است، به این نکته اشاره می کند که تحصیل در رشته های پزشکی در آمریکا، علاوه بر این که نسبت به رشته های دیگر هزینه بر است، زمان بیشتری را نیز در بر می گیرد.

در آمریکا، دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته های پزشکی با محدودیت های زیادی روبرو هستند که شروع تحصیل برای آنان را دشوار می کند.

بسیاری از دانشکده های پزشکی، فرم های تقاضای تحصیل از سوی دانشجویان خارجی را قبول نمی کنند، و آن دسته که این درخواست را قبول می کنند، از دانشجویان خارجی می خواهند که هزینه های چهار سال از تحصیل خود را که ممکن است حدود ۲۰۰ هزار دلار یا حتی بیشتر شود را پیش از آغاز تحصیل، در یک حساب واریز کنند.

XS
SM
MD
LG