لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

بیش از ۶۰۰۰ کشته بر اثر سیل در لیبی؛ تلاش امدادگران بین‌المللی برای یافتن بازماندگان


امدادگران روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور ماه، در خیابانها و ساختمانهای مخروبه در شهر ساحلی «درنة» در جوار دریای مدیترانه در کشور لیبی به جستجو پرداختند تا در پی درهم شکستن دو سد در یکشنبه شب گذشته بر اثر بارندگیهای بی امان، بازماندگان احتمالی و اجساد قربانیان را بیابند.

ویرانی دو سد یک سیلاب عظیم را براه افکند که دستکم ۶۰۰۰ تن را به کام مرگ فرستاد. بیش از ۷ هزار نفر از ساکنان «درنه» در حدود ۹۰۰ کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت، زخمی شده اند و هزاران تن همچنان مفقودالاثر هستند، ضمن اینکه هزاران تن نیز بی خانمان شده اند.

مسئولان خدمات اورژانس میگویند حدود یک چهارم شهر «درنة» در پی جاری شدن سیل نابود شده است.

در این حال، تنها دو جاده در جنوب شهر قابل استفاده است و فروریختن پلها رفت و آمد امدادگران را دشوار ساخته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، عهد کرده است کشورش ضمن ارسال پول برای سازمانهای امداد، در هماهنگی با مقامات لیبیایی و سازمان ملل متحد کمکهایی بیشتری را انجام دهد.

دولتهای مصر و الجزایر و تونس و امارات متحده عربی و ترکیه و نیز ایتالیا هیئتهای امداد به لیبی گسیل داشته اند. آلمان نیز کمکهایی شامل پتو و کیسه خواب و چادر و فیلتر آب و ژنراتور برق فرستاده است.

سرپرست هیئت نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در لیبی گفت هنگام طوفان امواج تا ارتفاعی ۷ متری برخاستند.

تخریب گسترده ناشی از طوفان نمایانگر آسیب پذیری لیبی بوده است چه که آن کشور شمال آفریقا توسط دولتهای رقیب در شرق و غرب تقسیم شده است و در نتیجه آن، زیرساختارها در نواحی بسیار نادیده انگاشته شده است.

این بلای طبیعی در حالی پیش می آید که کشور لیبی از نظر سیاسی بین مناطق شرقی و غربی تقسیم شده است و ساختار خدمات عمومی از زمان یک قیام تحت پشتیبانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در سال ۲۰۱۱ میلادی از هم گسسته است.

دولت طرابلس که از سوی محافل بین المللی به رسمیت شناخته شده است نواحی شرقی لیبی را در کنترل ندارد ولی کمکهایی را به «درنه» ارسال کرده است.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که این کشور مراتب همدردی و تسلیت خود را به آنانی که از سیلهای ویرانگر در لیبی صدمه دیده اند ابراز میکند. بیانیه می افزاید که ایالات متحده پیرامون چگونگی کمک به تلاشهای امداد جاری در حال هماهنگی با شریکان خود در سازمان ملل متحد و مقامات لیبیایی است.

XS
SM
MD
LG