لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

شنبه ۲۴ مارس ۲۰۱۲، دومین سالروز جهانی حق آگاهی از واقعیت


ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در باره این روز گفت: با حمایت از حق آگاهی از واقعیت می توان با مصونیت و عدم پاسخگویی ناقضان فاحش حقوق بشر مبارزه کرد.
ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در باره این روز گفت: با حمایت از حق آگاهی از واقعیت می توان با مصونیت و عدم پاسخگویی ناقضان فاحش حقوق بشر مبارزه کرد.

"شناختن حق آگاهی از حقیقت و برخورداری از عدالت در مرکز اقدام های لازم برای پایان دادن به مصونیت در برابر نقض فاحش حقوق بشر است... با احترام به این حق و رعایت آن باید افراد را متوجه کرد که موارد نقض حقوق بشر برای مدتی طولانی پنهان نمی ماند."

بان کی مون ، دبیرکل سازمان ملل متحد روز ۲۱ دسامبر سال ،۲۰۱۰ مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ۲۴ مارس را روز جهانی حق آگاهی از نقض فاحش حقوق بشر و حرمت به کرامت انسانی اعلام کرد.

علت این اقدام برآوردن هدف های زیر بود:

۱ـ حرمت گذاری به خاطره قربانیان نقض مستمر و فاحش حقوق بشر و تاکید بر اهمیت حق آگاهی از واقعیت و برخورداری از عدالت؛

۲ـ تجلیل از کسانی که جان خود را بر سر مبارزه برای بهبود و حمایت از حقوق بشر برای همه افراد بشر نهاده اند؛

۳- و بویژه ، قدردانی از ارزش ها و اقدام های مهم اسقف اسکار ارنولفو رومرو ، اهل ال سالوادور، که در ۲۴ مارس ۱۹۸۰ به خاطر افشاگری درباره نقض حقوق بشر علیه آسیب پذیرترین اقشار جامعه و دفاع اصولی از ارزش حیات و ارتقای کرامت انسانی، و مخالفت با اشکال گوناگون خشونت ، به قتل رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل در قطعنامه ای که به این مناسبت صادر کرد از همه کشورهای عضو ، سازمان های بین المللی ، نهادهای جامعه مدنی و تک تک افراد بشر خواسته است که این روز جهانی را، آن گونه که شایسته است، گرامی بدارند.

حق آگاهی از حقیقت ابتدا به موارد مفقود شدگان و ناپدید شدگان و حق آگاهی خانواده های آنان از واقعیت سرنوشت آنان بود. اما اکنون بی آن که اهمیت این حق در محاق قرار گیرد، دامنه اطلاق آن گسترش یافته و دیگر موارد نقض فاحش حقوق بشر را نیز در بر می گیرد.

XS
SM
MD
LG