لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

سایت «پولیتیکو» با اشاره به داده‌های اطلاعاتی: حوثی‌ها به دنبال دریافت اسلحه بیشتر از حکومت ایران هستند


آرشیو
آرشیو

سایت خبری آمریکایی «پولییتکو» می‌گوید داده‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که حوثی‌ها به دنبال کسب دریافت سلاح‌های بیشتر از حکومت ایران برای افزایش حملات خود در دریای سرخ هستند.

طبق این گزارش که روز یکشنبه منتشر شد، ارزیابی مقامات آمریکایی این است که حوثی‌ها همچنین ممکن است به طور بالقوه در پی حمله به نیروهای غربی در منطقه باشند.

حمایت جمهوری اسلامی ایران از نیروهای نیابتی خود، آتش حملات به نیروهای آمریکایی در دریای سرخ و سایر نقاط خاورمیانه را شعله‌ورتر کرده است.

به گفته پنتاگون، از۱۵ مهر تا روز جمعه گذشته، گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰ بار به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه حمله کرده‌اند.

این حملات بیشتر در ابعاد کوچک بوده است و از ترکیبی از پهپادها و موشک‌ها استفاده شده و آسیب کمی به زیرساخت‌ها وارد کرده است.

اما روز شنبه، شبه‌نظامیان در غرب عراق حمله بزرگی را به پایگاه هوایی الاسد انجام دادند که منجر به زخمی شدن تعدادی از پرسنل آمریکایی شد.

به نوشته پولیتیکو یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفت که اثر «حمایت بدخواهانه» جمهوری اسلامی ایران در منطقه اغلب نادیده گرفته می شود.

او که نامش در گزارش نیامده است گفت: «این (حمایت از حوثی‌ها) یک تلاش مداوم از سوی ایران است که دست‌کم گرفته شده است.»

یک مقام دیگر آمریکایی نیز گفت در نهایت، مقامات آمریکایی امیدوارند حکومت ایران به این نتیجه برسد که حملات حوثی‌ها ارزش تحمیل این همه هزینه‌های اقتصادی به منطقه را ندارد. این مقام گفت: «محاسبه‌ای که آنها باید کنند این است که آنها بر تجارت در منطقه خود، شرکت‌های تجاری اثر می‌گذارند.»

به گفته این مقام حملات حوثی‌ها بر جریان کالاها و خدماتی که به منطقه می‌آید اثر می‌گذارد و باید دید در چه مقطعی کشورهای منطقه می‌گویند که چنین حملاتی دیگر بس است و باید پایان یابد؟

ا‌یالات متحده بامداد جمعه ۲۲ دی‌ماه با مشارکت بریتانیا و با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند به ۳۰ نقطه مورد استفاده حوثی‌ها در مناطق مختلف یمن حمله کرد.

جو بایدن هدف از این حملات را «تضمین آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراهه‌های جهان» عنوان کرد و افزود:«این حملات واکنش مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها علیه کشتی‌های دریایی بین‌المللی از جمله استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین بار در تاریخ، در دریای سرخ است.»

شورای امنیت سازمان ملل هم روز چهارشنبه ۲۰ دی، با صدور قطعنامه‌ پیشنهادی ایالات متحده، با اکثریت آرا از حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی خواست فورا حمله‌ها به خطوط کشتیرانی را متوقف کنند.

روزنامه تلگراف چاپ بریتانیا هم روز چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه در گزارشی به نقل از منابع اطلاعاتی خود در داخل ایران اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن، در «دانشگاه علوم و فنون دریایی خامنه‌ای» در زیباکنار رشت آموزش دیده‌اند و شخص علی خامنه‌ای بر فعالیتهای آنها نظارت دارد.

ایالات متحده ۲۷ دی اعلام کرد که گروه حوثی‌های یمن را دوباره در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG