لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

اصرار دوباره مقامات جمهوری اسلامی؛ رئیسی: تبادل زندانیان «اقدام بشر دوستانه» بود 


ابراهیم رئیسی در نیویورک
ابراهیم رئیسی در نیویورک

در حالی که گروگان‌های آمریکایی در ایران پس از تایید انتقال شش میلیارد دلار از کره‌جنوبی به قطر توانستند از ایران خارج شوند، ابراهیم رئیسی بار دیگر این تبادل زندانی را «اقدام بشر دوستانه» دانست.

رئیسی در نشستی که دوشنبه شب با برخی از رسانه‌های آمریکایی برگزار کرد این موضوع را در مورد تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بیان کرد.

تکرار این موضوع توسط رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران که در نیویورک حضور دارد در حالی مطرح می‌شود که طبق توافقی که چندی پیش بین دو طرف انجام و روز گذشته به اجرا درآمد، آزادی پنج شهروند آمریکایی زندانی در ایران مشروط به انتقال پول بلوکه شده ایران از کره‌جنوبی به قطر بود.

طبق این توافق تا زمانی که نامه تایید دسترسی جمهوری اسلامی به مبلغ انتقال داده شده به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر به بانک مرکزی جمهوری اسلامی نرسیده بود، اجازه انتقال گروگان‌های آمریکایی به فرودگاه صادر نشد. با این حال مقامات جمهوری اسلامی از زمان اعلام این توافق منکر «هر نوع ارتباط» بین آزادی گروگان‌ها و آزادسازی بخشی از منابع ارزی مسدود شده بودند.

روز دوشنبه، پس از انتشار خبر تایید انتقال ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی در کره‌جنوبی به بانک‌های ایرانی در بانک‌های قطری، پنج شهروند آمریکایی ایرانی‌الاصل به همراه دو تن از اعضای خانواده‌هایشان از تهران به دوحه قطر منتقل شدند.

در پی این تبادل زندانی، پنج ایرانی «محکوم یا متهم» در آمریکا نیز آزاد شدند که دو نفر از آنها به ایران بازگشتند اما سه نفر دیگر از بازگشت به ایران خودداری کردند.

XS
SM
MD
LG