لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

سکوت پایانی دارد- خاطرات شش سال اسارت در جنگلهای کلمبیا


سکوت پایانی دارد- خاطرات شش سال اسارت در جنگلهای کلمبیا
سکوت پایانی دارد- خاطرات شش سال اسارت در جنگلهای کلمبیا

اینگرید بتانکور، نامزد حزب سبزها در انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا و گروگان پیشین شورشیان فارک خاطرات خود از زیست اجباری در جنگلهای کلمبیا را منتشر کرده است. این سناتور پیشین کلمبیایی که در سال 2002 از سوی حزب سبزها پا به کارزار انتخابات ریاست جمهوری کشورش گذاشته بود، توسط شورشیان چپگرای کلمبیا معروف به «فارک» ربوده و به مدت شش سال به اجبار همراه آنان در اعماق جنگلهای کلمبیا از این مکان به آن مکان رفت.

اینگرید بتانکور که از سال 2002 تا 2008 در جنگلهای کلمبیا گروگان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا بود، می نویسد، برنج و حبوبات غذای او در این شش سال بوده، در حالی که روزها از گردن به دور درختان زنجیر شده بودیم چنان که قادر به هیچ گونه حرکتی نبودیم، شبها بایستی با همه گونه مار، کنه و رتیل های سمی سرکنیم.

بتانکور می افزاید: در تمام اسارت با تهدیدی جدی روبروم بودم؛ زیرا سیاستمداری بودم که نه همسو با سیاستمداران حاکم بر کلمبیا بودم و نه همسو با شورشیان. تلاش کردم به آنان بفهمانم من برای تغییرات در سیستم حکومتی به مبارزه سیاسی رو آورده ام؛ اما آنان هیچ علاقه ای به تغییر و اصلاحات در سیستم حکومتی نداشته و می گفتند همه سیاستمداران همین حرف را می زنند.

بتانکور می افزاید: شورشیان از من متنفر بودند؛ زیرا من زندانی ای فرهنگی بودم و آنان محروم از تحصیلات و آموزش کافی بودند. آنان نگران این بودند که من دیدگاههای آنان را تغییر دهم یا به گفته خود فریبشان دهم؛ از این رو از بحث و گفتگو با من پرهیز می کردند. از دیگر سو، من یک زن بودم و آنان متاثر از دیدگاهی مردسالارانه بودند.

بتانکور می نویسد: هنگامی که به آنها پیشنهاد تهیه یک کیک را دادم آنان با خوشحالی شروع به رقصیدن کردند. در آن زمان احساس کردم این جوانانی که مرا به اسارت گرفته اند، می توانستند فرزندانم باشند. هنگامی که آنان می رقصیدند به خودم می گفتم آیا اینها بچه های من نیستند؟

کتاب خاطرات شش سال اسارت در جنگلهای کلمبیا که در پانصد و سی و هشت صفحه منتشر شده بررسی رفتاری جوانانی را مبنای کار خود قرار داده که برای بخش بزرگی از آنان بودن در صفوف شورشیان نه هدف؛ بلکه شغلی برایشان بود، همراه با رهبرانی که آرمانی جز به قدرت رسیدن به توسط اسلحه نداشتند.

بتانکور که حزب سبزها را نمایندگی می کرد، در کتاب می افزاید: در اسارت دریافتم سیاستمداران حاکم و شورشیان هردو متحدا به مقابله با اصلاحات آرام در ساختار جامعه برخاسته اند.

به گزارش خبرگزاریها براساس توافق تهیه کنندگان سینما با اینگرید بتانکور قرار است یک فیلم سینمایی براساس این خاطرات ساخته شود.

XS
SM
MD
LG