لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

اهدای جایزه «نبوغ آمریکایی»: از خالقان «خیابان سسمی» تا «جان لجند» آهنگساز


«ایوا دوورنی»، کارگردان فیلم «سلما» یکی از برنده های جایزه موسوم به «نبوغ آمریکایی» است
«ایوا دوورنی»، کارگردان فیلم «سلما» یکی از برنده های جایزه موسوم به «نبوغ آمریکایی» است

«ایوا دوورنی»، کارگردان آمریکایی و خالقان عروسک مبتلا به اوتیسم «خیابان سسمی» از جمله برنده های امسال جایزه موسوم به «نبوغ آمریکایی» مجله فرهنگی «اسمیتسونیون» هستند.

جایزه «نبوغ آمریکایی» در هشت رشته مختلف از جمله فن آوری، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، تاریخ، علوم زیستی، پیشرفت اجتماعی، جوانان و علوم فیزیکی اهدا می شود و امسال، ششمین سال تأسیس خود را جشن گرفت.

«دوورنی»، با دومین فیلم خود به نام «وسط ناکجا» در سال ۲۰۱۲، نخستین زن سیاه پوستی شد که جایزه جشنواره فیلم «ساندنس» را دریافت کرد. او برای فیلم «سلما» محصول سال ۲۰۱۴ نیز، نخستین زن سیاه پوستی شد که نامزد دریافت جوایز «گلدن گلوب» و «اسکار» می شود.

سازمان غیر انتفاعی «کارگاه سسمی» که تهیه کننده مجموعه تلویزیونی محبوب «سسمی استریت» است برای معرفی شخصیت عروسکی «جولیا» که مبتلا به اوتیسم است جایزه «تلاش در راستای پیشرفت اجتماعی» را گرفت.

«جولیا» دختر بچه ای چهارساله است با موهای قرمز و چشمان سبز که عاشق نقاشی و گل است. او که مبتلا به اوتیسم است در صحبتهایش، حرفهای دوستانش «اَبی» و آالمو» را تکرار می کند. خالقان «جولیا» در پرورش این شخصیت عروسکی و توضیح «اوتیسم» به کودکان بسیار موفق بوده اند و تحسین شده اند.

از دیگر دریافت کننده های جایزه «نبوغ آمریکایی»، «جان لجند» موسیقی دان آمریکایی است.

برنده های این جایزه در مراسمی که در بیست و نهم ماه نوامبر در گالری ملی پرتره آمریکا برگزار می شود جوایز خود را دریافت می کنند و در شماره ماه دسامبر مجله «اسمیتسونیون» مورد تجلیل قرار می گیرند.

نشریه فرهنگی «اسمیتسونیون» نخستین بار در سال ۱۹۷۰ چاپ شد. این مجله توسط مجموعه فرهنگی، علمی و پژوهشی «اسمیتسونیون» در واشنگتن منتشر می شود.

اهدای جایزه «نبوغ آمریکایی» ایده «جف کونز»، از پیشگامان هنرهای تجسمی آمریکا بود و از سال ۲۰۱۲، هر سال از چهره های آمریکایی مبتکر در عرصه های گوناگون فرهنگی ، اجتماعی و علمی تجلیل می کند.

از برنده های پیشین این جایزه می توان به «ایلان ماسک»، مدیر شرکت «تسلا»؛ «لین مانوئل میراندا» بازیگر و خالق موزیکال «همیلتون»؛ «دیوید لینچ» کارگردان سرشناس؛ «عزیز انصاری» کمدین و «جف بیزوز» موسس شرکت «آمازون» اشاره کرد.

مجله «اسمیتسونیون» قصد دارد جشنواره ای را نیز با همین مضمون برگزار کند. این جشنواره که از پانزدهم ماه نوامبر تا اوایل دسامبر برپا خواهد بود، شامل برنامه های متنوعی با حضور برنده های جوایز «نبوغ آمریکایی» خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG